Wiele osób zastanawia się, ile alkoholu należało spożyć, aby w organizmie zawarty był 1 jego promil. Wartości te mogą zależeć od różnych uwarunkowań, takich jak czas pomiaru od spożycia alkoholu, masa ciała czy spożywanie posiłków. W Polsce zabrania się prowadzenia pojazdów, gdy w wydychanym powietrzu odnotowane zostanie więcej niż 0,2 ‰ alkoholu. Prowadzenie pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialnie, jednak niektórym kierowcom to nie przeszkadza. Historyczny rekordzista pochodził z Polski. Zginął za sprawą zderzenia z TIRem. W jego krwi odnotowano aż 22,3 promila alkoholu!
1 promil - ile to procent alkoholu?
Jednostka promila to wartość odpowiadająca jednej z 10 części promila. Aby więc we krwi znaleźć można było jeden procent alkoholu - dana osoba musiałaby posiadać 10 promili. Jest to ogromna wartość, jednak nic nie sugeruje, że jest to niemożliwe. Podkreślił to rekordzista. Nie należy jednak zapominać, że zawartość alkoholu powyżej 4‰ jest niezwykle niebezpieczna. Dla wartości powyżej 4 promili istnieje ryzyko zapadnięcia w śpiączkę, a nawet zgonu.
Szacowana zawartość po godzinie od wypicia alkoholu będzie się różniła w zależności od tego, czy mamy do czynienia z kobietą, czy mężczyzną, zakładając, że ważą tyle samo. Przykładowo jest to 70 kg - kobieta po spożyciu jednej porcji będzie miała w organizmie wartość: 0,24‰, natomiast wynik mężczyzny o tej samej masie wynosił będzie 0,20‰. W przypadku tej samej masy po 10 porcjach u kobiety będzie już to zawartość 2,38‰, a u mężczyzny 2,04‰. Wszystko to wskazuje, że organizm kobiet łatwiej przyswaja alkohol niż mężczyzn.
Biorąc pod uwagę drobną kobietę, która waży 40 kg, 1 porcja alkoholu wystarczy, by w jej organizmie znalazło się 0,42‰ alkoholu. Po 10 porcjach te wartości wynosić będą aż 4,17‰. Jest to już bardzo niebezpieczna wartość, dlatego niezwykle istotne jest, aby kontrolować swój poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Zarówno do fazy testów, jak i codziennego użytku niezbędne będzie wykorzystanie dobrej jakości alkomatów, które pozwolą na dokonanie miarodajnego badania.
Sytuacja rosłego mężczyzny będzie odwrotnie proporcjonalna. Gdy pan o masie 105 kg skonsumuje 1 porcję alkoholu, zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu będzie dla niego wynosiła 0,14‰, jednak po 10 dawkach wyniesie zaledwie 1,36‰.
Zawsze przed podróżą po spożyciu alkoholu niezwłocznie należy sprawdzić swój stan trzeźwości. Warto dokonać tego nawet na drugi dzień, w celu uzyskania w tej kwestii pewności.
1 promil ile to gram alkoholu?
Wartość jednego promila jest równa 100 mg czystego alkoholu, podając tę wartość na jeden decylitr krwi. Najłatwiejszym przełożeniem, aby jak najlepiej zwizualizować dane wartości, jest przełożenie tych liczb na standardowe ilości spożywanego trunku.
10 mg czystego alkoholu etylowego znaleźć można w następujących objętościach napojów alkoholowych, takich jak: wódka 40%, już w 30 ml tego trunku znajduje się ta ilość alkoholu. Jest to tożsama zawartość do 100 ml wina o zawartości 12%, a także w 250 ml piwa o zawartości 5% alkoholu.
Ile i jakiego trunku wystarczy wypić, aby mieć 1‰?
Aby spożyć 100 mg czystego alkoholu, wystarczy wypić 10 małych kieliszków czystej wódki, litr wina o wartości 12% czy 5 standardowych butelek piwa o zawartości 5% alkoholu. Może się to wydawać sporo, jednak jak rozłoży się to na całe przyjęcie, ilości te mogą być jeszcze większe. Zawartość alkoholu we krwi czy wydychanym powietrzu będzie się jednak różniła w zależności od masy ciała, płci, a także indywidualnych predyspozycji i spożywanych pokarmów.
1 promil ile to alkoholu - warto mieć nad tym kontrolę
Aby nie zastanawiać się nad wartościami alkoholu we krwi za każdym razem po jego spożyciu, warto wyposażyć się w narzędzie, które umożliwi bieżącą i wartościową kontrolę. Siadanie za kierownicą w sytuacji, gdy nie ma się pewności co do 100% trzeźwości, nie jest nielegalne. Jednak prowadzenie pod wpływem alkoholu wynoszącym powyżej 0,2‰ już jest. Aby postępować w zgodzie z prawem, ale przede wszystkim, by być odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego, w sytuacji niewiedzy należy wstrzymać się od prowadzenia pojazdów. Jest jednak rozwiązanie, które połączy obie te kwestie - zakup profesjonalnego alkomatu.
[product id="