ALKOMAT – przeczytaj, zanim skorzystasz
Chociaż większość alkomatów przeznaczonych jest do regularnej eksploatacji, większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak czułe i delikatne jest to urządzenie. Wykonanie pomiaru stężenia alkoholu we krwi wydaje się proste, szybkie i przyjemne – ot, wystarczy wcisnąć jeden mały przycisk. Oczywiście, czynność ta nie jest skomplikowana, jednakże wymaga przestrzegania kilku kluczowych zasad. Zaniechanie którejkolwiek z nich może skutkować nieodwracalną degradacją sprzętu.
Po pierwsze: nigdy nie używaj alkomatu bezpośrednio po wypiciu napoju wysokoprocentowego. Badanie testerem po wypiciu piwa, drinka czy lampki wina – nie tylko będzie niewiarygodne – ale najprawdopodobniej również rozkalibruje urządzenie. Zawartość stężenia etanolu we krwi można sprawdzić dopiero po około pół godziny (trzydziestu minutach) od momentu ostatniego spożycia alkoholu.
Po drugie: przepłucz usta wodą bezpośrednio przed badaniem. Zasada ta odnosi się przede wszystkim do nieco mniej zaawansowanych urządzeń „starej daty”. Nowa generacja alkomatów nie ma problemu z rozpoznaniem alkoholu spośród wielu innych substancji. Starsze modele nie są jednak tak wyczulone na pastę do zębów, sok jabłkowy czy gumę do żucia. Przed badaniem warto zatem przepłukać usta zwykłą wodą z kranu.
Po trzecie: nie pal papierosów bezpośrednio przed badaniem. Wiele osób zastanawia się, co wspólnego mają tytoń i alkohol. Właściwie to nic. Substancje toksyczne zawarte w papierosie mogą jednak wpłynąć na wiarygodność pomiaru. Zdarza się, że zmuszeni jesteśmy skorzystać z alkomatu, mimo że chwile wcześniej byliśmy „na dymku”. W takiej sytuacji niezbędne jest – tak samo jak w przypadku jedzenia – przepłukanie ust zwykłą wodą (z kranu bądź mineralną).
Po czwarte: nie wdmuchuj zanieczyszczonego powietrza do urządzenia pomiarowego. Zasada ta związana jest bezpośrednio z punktem trzecim. Sensor – niezależnie od typu – charakteryzuje się stosunkowo wysoką czułością. Celowa próba jego zanieczyszczenia może zakończyć się całkowitą degradacją testera, nie wspominając już o wiarygodności pomiaru. Zabrania się nie tylko wdmuchiwać do urządzenia pyłu tytoniowego czy innego zanieczyszczonego powierza, ale również wprowadzać doń płynów czy substancji stałych.
Po piąte: nie zapominaj o kalibracji. Można śmiało stwierdzić, że to właśnie kalibracja jest warunkiem prawidłowego działania urządzenia pomiarowego. Proces ten jest konieczny w przypadku każdego alkomatu, niezależnie od rodzaju. O tym, kiedy należy dokonać kalibracji, winien poinformować nas producent. Informacja ta zawarta jest w instrukcji dołączonej do opakowania. Dodatkowo, w przypadku e-sklepów – zalecany termin kalibracji znajdziemy również na stronie produktu. Regularne przeprowadzanie kalibracji sprzyja bezproblemowej pracy alkomatu, a także warunkuje wiarygodność badania. Jest ona również niezbędna do zachowania gwarancji producenta.
Po szóste: zadbaj o odpowiednie przechowywanie testera. Tak jak wspomniano na samym początku, alkomat to urządzenie wyjątkowo delikatne. Do degradacji sprzętu dochodzi nie tylko wtedy, gdy dostarczamy doń niepożądanych substancji (cieczy, ciał stałych, zanieczyszczonego powietrza). Kluczowe znaczenie ma również otoczenie, w którym tester bywa przechowywany. Stanowczo zabrania się przetrzymywania urządzenia razem z materiałami zawierającymi alkohol np. w domowym barku. Jako że alkomat przydaje się głównie kierowcom, większość właścicieli trzyma go w schowku samochodowym. Jest to w pełni dozwolone do czasu, gdy za oknem jest sprzyjająca pogoda. Niska temperatura, podobnie jak wspomniany alkohol, przyczyniają się do deregulacji i szybszego rozładowania urządzenia.
Po siódme: jeżeli masz wątpliwości co do prawidłowości wyniku, nie miej oporów przed wykonaniem kolejnego pomiaru. Siadając za kółkiem po alkoholu, zagrażasz nie tylko sobie, ale również wszystkim innym uczestnikom ruchu drogowego. Jeżeli uważasz, że wynik badania nie odzwierciedla Twojego aktualnego stanu, po kwadransie możesz dokonać kolejnego pomiaru. Trzy pomiary, w odstępach piętnastominutowych każdy, pozwolą uzyskać nam wiarygodna informację na temat stopnia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
Alkomat do zastosowań indywidualnych pełni funkcję informacyjną. Prawidłowo wykonane badanie ma na celu zweryfikowanie naszego aktualnego stanu. Zależnie od wyniku, przestrzega nas przed jazdą pod wpływem alkoholu bądź informuje o tym, że możemy siąść za kółkiem bez obaw o zdrowie i życie nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Oczywiście, tester pozwala nam sprawdzić czy posiadany przez nas stopień stężenia alkoholu we krwi mieści się w dopuszczalnej prawem dawce. Nawet jeżeli badanie wskaże, że możemy prowadzić, w przypadku złego poczucia winniśmy porzucić plany bądź zrezygnować z dalszej podróży.