Niestety, rutynowe kontrole patroli policyjnych, w szczególności te odbywające się w terminach okołoświątecznych, pokazują, że zatrważająca liczba nieodpowiedzialnych kierowców naprawdę wsiada za kółko, nie mając pewności, czy zdążyli już całkiem wytrzeźwieć po spożyciu alkoholu. Aby dowiedzieć się, czy alkomat policyjny może się mylić, warto najpierw zrozumieć, jak on działa.
Jeśli wiesz, jak działa alkomat policyjny, nie będziesz miał wątpliwości, że nie da się go w żaden sposób oszukać. Alkomat wykrywa i mierzy stężenie alkoholu etylowego w wydychanym powietrzu. Musisz pamiętać, że alkomaty policyjne to profesjonalne urządzenia, a ich wynik nie ulega zafałszowaniu. Mimo to internauci prześcigają się wzajemnie w wymyślaniu kolejnych sposobów na oszukanie tego urządzenia. Miętówki, kawa, tabletki o cudownym działaniu – wszystko na nic, żaden z tych sposobów nie pomoże w spotkaniu z alkomatem. Co więcej, płyny do płukania ust bardzo często zawierają duże stężenie alkoholu, dlatego tym bardziej należy unikać ich używania przed prowadzeniem auta, ponieważ alkomat może wykryć jego śladowe ilości. Oszukanie alkomatu policyjnego jest praktycznie niemożliwe.
Alkomaty policyjne nie mylą się – jeśli pokazują konkretny wynik, oznacza to, że istotnie, takie stężenie alkoholu znajduje się w wydychanym powietrzu. Inna sprawa, że nie zawsze musi to oznaczać wcześniejsze spożycie alkoholu. Alkomat policyjny może wykryć również śladowe ilości płynu płukania ust czy batonika lub cukierka nasączonego alkoholem. W takiej sytuacji należy poprosić funkcjonariusza policji o ponowne przeprowadzenie badania po upływie 15 minut.
Aby mieć pewność, że alkomat policyjny nie wykaże naszej nietrzeźwości, warto znać przede wszystkim dopuszczalną granicę tolerancji alkoholu we krwi w Polsce. Bardzo często słyszymy sformułowania typu „jedno piwo” lub „jeden kieliszek wina”, jednak one niewiele nam mówią. Dlaczego? Po pierwsze nic nie wiemy o pojemności oraz promilach zawartych w danym alkoholu. Każdy z nas ma też inny organizm, dlatego zawartość alkoholu we krwi po spożyciu może się różnić. Zgodnie z polskim prawem dopuszczalna jest zawartość 0.1mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli innymi słowy 0,2 promila we krwi. Taka lub mniejsza ilość nie spowoduje przykrych konsekwencji prawnych i nie zagrozi nam utratą prawa jazdy. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, co wykaże alkomat policyjny, kiedy zatrzyma Cię na drodze patrol policji, najlepiej będzie sprawdzić to jeszcze przed jazdą autem, w domu, własnym alkomatem. Profesjonalne urządzenia o najwyższej skuteczności znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Pamiętaj – bezpieczeństwo na drodze Twoje oraz innych jest najważniejsze.