Przestępczość na drogach rośnie z roku na rok - w dużej mierze jest spowodowana przez kierowców prowadzących auto pod wpływem alkoholu. Wzmożone kontrole policyjne w gorących okresach roku zapobiegają wielu tragediom, jednak w dalszym ciągu - bilans ofiar się zwiększa. Jak temu zapobiec? Wszystko zależy od podejścia oraz presji społeczeństwa. Gdy prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu będzie piętnowane, jest szansa, że kierowca sam zrezygnuje z podróży lub odradzi mu to bliska osoba.
Wirtualny alkomat a rzeczywistość
Chęć sprawdzenia zawartości alkoholu we krwi jest zdecydowanie dobrym sygnałem ku zmianom, natomiast w jaki sposób tego dokonać, aby wynik był współmierny? W domowym zaciszu, nierzadko po wieczorze w towarzystwie alkoholu, szukamy informacji w sieci. Wiele stron umożliwia dostęp do wirtualnego alkomatu. Czy się sprawdza?
Funkcjonowanie wirtualnych alkomatów
Każdy internetowy kalkulator bazuje na podawanych informacjach. Jest to m.in. wiek, masa ciała, wzrost, płeć, a co najważniejsze - ilość oraz moc alkoholu, jaki przyjęto. W zależności od witryny, może oferować ona również godzinowy zakres spożycia alkoholu oraz ilość spożywanych posiłków. Alkomaty w przestrzeni internetowej działają na podstawie algorytmu, nie biorąc pod uwagę cech i zachowania jednostki.
Trawienie polega na przemianie alkoholu w aldehyd octowy, a następnie rozkład do octanu, dwutlenku węgla i wody. Normy trawienne wątroby są jednak wyłącznie umowne - u każdego człowieka mogą podlegać dysproporcjom. Należy wziąć pod uwagę różnice w funkcjonowaniu organizmu, tempo przyjmowania alkoholu oraz kondycję wątroby. W każdym przypadku pomiary będą się różnić - mimo podania identycznych wartości.
W teorii organizm powinien pozbyć się wskazanej ilości alkoholu, natomiast przez sytuacje towarzyszące, pewne czynniki mogą wydłużyć ten proces. Czy wirtualny alkomat jest wiarygodny? Niestety nie warto mu ufać, a nawet nie powinno się na nich polegać. Zwłaszcza gdy wykonuje się pomiaru w celu sprawdzenia, czy można wsiąść za kółko! Uzyskując oczekiwany wynik, kierowca wsiada za kierownicę, a w praktyce - ma we krwi powyżej 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Wielu kierujących, zadając sobie pytanie, czy alkomaty online są wiarygodne, powinno mieć to na uwadze.
Sprawdź wirtualny alkomat od PROMIL LAB
Gdzie szukać wiarygodnego źródła pomiarów?
Na szczęście sprawdzenie ilości alkoholu we krwi jest możliwe, a nawet prostsze niż w przypadku pomiarów przez internet. Najbardziej rzetelnym źródłem jest profesjonalny alkomat. Na ten moment na rynek wprowadzane są rozmaite modele o różnorodnym stopniu zaawansowania, na każdą kieszeń. Grunt to świadomość o konieczności kalibracji, bez której urządzenie jest bezwartościowe (powinniśmy dokonywać tego nawet raz na 6 miesięcy).
Kalibracja polega na konfiguracji sensora do aktualnych warunków, jest to możliwe dzięki pobraniu próbek o określonych parametrach. Decydując się na zakup lub omawianą kalibrację, warto oddać się w ręce fachowców, Promil-Lab rozwieje wszelkie wątpliwości.
Zważając na innowacyjne urządzenie oraz konieczne serwisowanie, warto zadać sobie pytanie, czy kalkulator online byłby w stanie to zastąpić. Niestety mimo wielu możliwości, które daje internet, niesie za sobą równie duże ryzyko. Zaufaniem należy obdarowywać wyłącznie sprawdzone urządzenie do tego przeznaczone. Jeśli stosunkowo rzadko spożywamy alkohol, możemy skorzystać z pomocy policji.
Kierowca mający jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu, może wybrać się na najbliższy komisariat w celu wykonania badania. Jest ono bezpłatne i nie prowadzi do żadnych konsekwencji, możemy nazwać go nawet mianem profilaktyki. Normy, wobec których wolno prowadzić środek transportu są stałe. Niezależnie od tego, czy badanie odbędzie się za pomocą własnego alkomatu, czy na komisariacie policyjnym, zawartość alkoholu nie może przekroczyć 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu tj. 0,2 promila we krwi.