Na ich popularność wpływa zdecydowanie także smak, który jest uderzająco podobny do normalnych piw. Czy jednak aby na pewno piwo o nazwie bezalkoholowe nie ma alkoholu w swoim składzie? Warto przyjrzeć się bliżej tej kwestii.
Jak powstaje piwo bezalkoholowe?
Aby piwo nie zawierało w swoim składzie alkoholu, w warzelniach stosuje się różne metody produkcji. Większość z nich polega na usunięciu alkoholu z gotowego napoju: dzieje się to na drodze podgrzewania, na przykład próżniowego lub odcedzania filtrowego. W momencie usuwania piwo jest jednocześnie pozbawiane gazu, dlatego następnym etapem jest dodanie do napoju dwutlenku węgla, aby zachowało swój musujący charakter. Aby wzmocnić smak piwa bezalkoholowego, można dodać do niego także cukier. Choć napoje tradycyjne mają zazwyczaj więcej kalorii, ich bezalkoholowe odpowiedniki zawierają więcej węglowodanów.
Czy piwo bezalkoholowe naprawdę nie ma alkoholu?
Na pytanie, czy piwo bezalkoholowe ma alkohol, odpowiedź brzmi: czasami tak. Tak naprawdę dostępne są dwie kategorie napojów. Według amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) produkt typowo bezalkoholowy nie może zawierać w składzie wykrywalnych poziomów alkoholu. Te napoje są oznaczane charakterystycznym niebieskim kolorem i widoczną etykietą „0,0%. Drugą grupę stanowią piwa, które mogą zawierać aż do 0,5% alkoholu. Niestety według polskiego prawa te napoje 0,5% są także oznaczane jako napoje bezalkoholowe – jest to spowodowane tym, że większość z nich zawiera jedynie śladowe ilości alkoholu, a oznaczenie „0,5%” to wartość graniczna. Stąd przy zakupie piw bezalkoholowych należy zwrócić baczną uwagę na oznaczenie producenta. Jest to szczególnie ważne w przypadku kierowców oraz kobiet w ciąży.
Czy piwo bezalkoholowe nie ma alkoholu? Kobiety w ciąży
Kobiety ciężarne nie powinny spożywać alkoholu przez cały okres ciąży. Z tego powodu piwo bezalkoholowe jest dla nich bezpieczne, jednak tylko i wyłącznie pod warunkiem, że będzie to napój z wyraźnym oznaczeniem na opakowaniu, że stężenie alkoholu wynosi 0,0%. Jeśli na butelce czy puszce brakuje takiej informacji, piwo może zawierać śladowe ilości alkoholu. Należy pamiętać, że nawet najmniejsze dawki alkoholu mogą okazać się szkodliwe dla rozwoju i zdrowia dziecka. W przypadku częstszego spożywania piw z oznaczeniem 0,5%, alkohol kumuluje się w organizmie kobiety i przenika do płodu, stanowiąc zagrożenie dla ciąży i matki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby kobiety ciężarne korzystały z piw bezalkoholowych 0,0%.
[product id="873, 876, 877"]
Czy piwo bezalkoholowe zawiera alkohol, który może wykryć alkomat?
Według badań naukowców wypicie kilku piw bezalkoholowych może w niektórych przypadkach podnieść poziom alkoholu we krwi, nawet dość gwałtownie. Z tego powodu u osób siadających za kółkiem spożycie piwa bezalkoholowego może wpłynąć na pozytywny wynik w wydychanym powietrzu, a także w moczu. Jeśli zmierzysz poziom alkoholu alkomatem bezpośrednio po wypiciu piwa, może okazać się, że przekroczyłeś dopuszczalny limit. Dlaczego tak się dzieje? Choć jak było powiedziane powyżej, piwa bezalkoholowe zawierają co najwyżej śladowe ilości alkoholu, pozostają one w jamie ustnej, a alkomaty z czułymi sensorami są w stanie je wykryć.
Alkomaty przy badaniu wykażą promile jedynie do kilkudziesięciu sekund po wypiciu piwa bezalkoholowego o zawartości do 0,5%, dlatego warto zostawić piwo w domu, kiedy wyruszasz w trasę. Jeśli nie jesteś pewien, czy zakupiony napój bezalkoholowe nie posiada w swoim składzie żadnego alkoholu, warto zaopatrzyć się w alkomat to użytku prywatnego, który rozwieje wszystkie wątpliwości, zanim siądziesz za kółkiem. W naszym sklepie dobierzesz urządzenie w okazyjnej cenie, które zapewni Ci bezpieczeństwo w podróży.