Jazda po alkoholu jest oczywiście zabroniona, ale również niezbyt rozsądna, gdyż stan nietrzeźwości wpływa na zaburzenie koordynacji mięśniowej i równowagi. Osłabiona zostaje również nasza sprawność intelektualna. Ile zatem możemy wypić, zanim wsiądziemy za kółko? Czy spożycie jednego kieliszka wyklucza nas jako kierowców?
Alkohol a jazda samochodem
Liczne badania wykazały, że nawet niewielka ilość alkoholu wywiera negatywny wpływ na nasze umiejętności jako kierowców. Dotyczy to również dopuszczalnej normy, po której teoretycznie możemy prowadzić samochód. Niestety, w praktyce często okazuje się, że jazda idzie nam znacznie gorzej niż w przypadku, kiedy jesteśmy całkowicie trzeźwi.
Euforia i odprężenie to jedne z pierwszych objawów, które świadczą o tym, że w naszych żyłach pojawił się alkohol. Później dochodzą senność, zaburzenia mowy, a w skrajnych przypadkach nawet utrata świadomości. Jak natomiast alkohol wpływa na zdolność prowadzenia samochodu?
Alkohol dodaje nam pewności siebie, przez co często błędnie oceniamy sytuację na drodze. Stajemy się również bardzo nieroztropni, co sprawia, że stwarzamy niebezpieczne i dość ryzykowne sytuacje. To właśnie głównie brawura jazdy prowadzi do groźnych wypadków, których skutków jesteśmy świadomi dopiero po fakcie.
Warto również wspomnieć, że po spożyciu alkoholu wydłuża się także czas reakcji. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza w sytuacjach, które wymagają od nas szybkiego działania. Należy przyznać, że takie zdarzenia występują na drogach dość często, gdyż nietrudno spotkać kierowcę, który choć raz w życiu musiał gwałtownie zahamować, aby uniknąć kolizji.
Ponadto alkohol zawęża pole widzenia, zmniejsza koncentrację oraz koordynację ruchową, a także obniża podzielność uwagi, która jest dość istotnym elementem przy prowadzeniu pojazdu – rozpoznawanie znaków, obserwowanie drogi i pobocza, sprawdzanie lusterek – to tylko kilka czynności, które musimy wykonywać jednocześnie, jadąc samochodem.
Czynniki wpływające na poziom alkoholu we krwi
Czas relaksu zwykle wiąże się ze spożywaniem wysokoprocentowych napojów. Często przy tym zadajemy sobie pytanie, ile można wypić przed jazdą. Kwestia ta jest mocno indywidualna i zależy od wielu czynników.
Teoretycznie przyjmuje się, że organizm metabolizuje 15‰ na godzinę, jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Proces wchłaniania alkoholu zależy między innymi od wieku, wagi, płci, zawartości wody w organizmie, ilości spożytych pokarmów i tego, jak dawno zostały zjedzone, czasu picia i rodzaju spożytego alkoholu, a także typu sylwetki.
Największe znaczenie mają jednak nasze indywidualne predyspozycje. Jest to związane z poziomem enzymów znajdujących się w wątrobie – przede wszystkim istotne jest tu uwarunkowanie genetyczne. Oznacza to, że jedni po prostu trzeźwieją niemal natychmiast, podczas gdy inni potrzebują na to znacznie więcej czasu.
Ile można wypić alkoholu przed jazdą samochodem?
To, ile możemy wypić alkoholu przed jazdą samochodem, zależy w głównej mierze od tego, ile będziemy mieć promili w organizmie. Trudno wskazać jednoznacznie, jakie stężenie pojawi się po kieliszku wódki, gdyż będzie to kwestia indywidualna. Przyjmuje się jednak, że wystarczy nam zaledwie 50 ml tego trunku, aby uzyskać 0,25‰ we krwi.
Zanim zdecydujemy się na jazdę po alkoholu, warto zaznajomić się z obowiązującymi przepisami wyznaczającymi dopuszczalną zawartość alkoholu we krwi. W Polsce limit wynosi 0,2‰ i za przekroczenie tej wartości grozi nam grzywna oraz tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów. Jeżeli jednak przekroczymy wartość 0,5‰, musimy liczyć się z większymi konsekwencjami, gdyż taki stan traktowany jest już jak przestępstwo i oprócz kary finansowej oraz utraty dokumentów możemy również liczyć się z utratą wolności nawet na 2 lata.
Zatem, ile możemy wypić przed jazdą? Najprościej przyjąć znaną z kampanii społecznych zasadę: „Piłeś? Nie jedź” lub po prostu skorzystać z profesjonalnego alkomatu, który wykaże, czy w naszym organizmie poziom alkoholu przekroczył dopuszczalną normę. Jest to znakomite rozwiązanie dla osób, które dość często sięgają po napoje alkoholowe, gdyż pozwala wyeliminować wiele ryzykownych sytuacji i zapobiega nieszczęśliwym wypadkom.
Sprawdź alkomaty dostępne w naszym asortymencie TUTAJ