Alkomat to oczywisty element wyposażenia każdego kierowcy, który chce zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Niezależnie od tego, ile czasu upłynęło od wypicia alkoholu, warto skontrolować, czy jesteśmy zdolni do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Dla wielu osób, które stoją przed wyborem konkretnego modelu urządzenia, bardzo ważną kwestią jest to, do ilu promili mierzy alkomat, a także jaka jest jego dokładność.
Jaka jest skala alkomatu?
To, do ilu promili mierzy alkomat, jest w dużej mierze uzależnione od jego rodzaju. Jeśli kupujemy urządzenie przeznaczone na użytek prywatny, najczęściej granicą pomiarów są 4 promile, ponieważ jest małe prawdopodobieństwo, że zostanie ona przekroczona. Natomiast w wyspecjalizowanych alkomatach policyjnych możemy liczyć na otrzymanie dokładnych wyników nawet do ponad 10 promili.
Na pytanie, jaka jest skala w alkomacie, trudno więc udzielić jednej odpowiedzi. Wiele zależy od przeznaczenia urządzenia, jego wyspecjalizowania, a także producenta. Na prywatne potrzeby z pewnością powinny wystarczyć te o zakresie do 4 promili.
Do ilu promili mierzy alkomat i w jaki sposób się to odbywa?
Działanie alkomatu stanowi dla wielu osób zagadkę. Posługując się urządzeniem warto jednak wiedzieć, w jaki sposób przebiega pobranie próbki. Gdy spożyjemy alkohol, zostanie on wchłonięty do krwiobiegu. Krew natomiast przepłynie przez nasze płuca, dlatego część alkoholu przedostanie się przez błony pęcherzyków płucnych, a w połączeniu z powietrzem zacznie parować. Para ta stworzy z powietrzem mieszaninę, która zostanie wydalona z organizmu wraz z wydechem. Obecność alkoholu w wydychanym powietrzu zarejestruje natomiast alkomat.
To, do ilu promili mierzy alkomat (zapoznaj się z nasza oferta), w przypadku kierowców prywatnych nie ma większego znaczenia. Każdy wynik powyżej 0,2 promila powinien być alarmujący i powstrzymać przed wsiadaniem za kółko. Dokładnymi pomiarami oraz tym, jaka jest skala w alkomacie, w większym stopniu przejmują się służby porządkowe, aby wymierzyć odpowiednią karę. Jeśli stężenie alkoholu we krwi mieści się w przedziale 0,2-0,5 promila, mówimy wówczas o wykroczeniu. Popełnienie go wiąże się zazwyczaj z utratą prawa jazdy na okres co najmniej pół roku oraz grzywną, która wynosi około 5 tysięcy złotych. Gdyby taki kierowca doprowadził do wypadku, kara finansowa staje się przynajmniej dwukrotnie większa. Każdorazowo wysokość i wymiar kary jest ustalany przez sąd, który rozpatruje takie przypadki indywidualnie. Jeżeli zaś uzyskany wynik będzie większy niż 0,5 promila, uważa się takie postępowanie za przestępstwo, za które grozić może pobyt w więzieniu.
Jaka jest skala w alkomacie, który mierzy w mg/l?
Choć większość alkomatów pokazuje wyniki pomiarów w promilach ze względu na większą czytelność, istnieją takie urządzenia, w których miernikiem stężenia alkoholu we krwi jest mg/l. Wiele osób ma problem z odczytaniem i zrozumieniem wyniku na takiej skali. Aby to uczynić, należy pomnożyć wartość wyrażoną w miligramach przez 2,1 – czyli na przykład 0,5 miligrama to 1,05 promila, a więc prowadzenie pojazdu pod wpływem takiej ilości alkoholu uważa się za przestępstwo. Profesjonalne alkomaty z atestem znajdziesz u nas na stronie.
Do ilu promili mierzy alkomat? Przegląd najlepszych modeli
Jednym z najbardziej polecanych alkomatów do użytku prywatnego jest AlcoFind AF-35C. Jaka jest skala w alkomacie? Dokonuje on bardzo dokładnych pomiarów aż do 5 promili, co jest w zupełności wystarczające w urządzeniu o takim przeznaczeniu. Posiada europejski certyfikat oraz został wyposażony w niezwykle precyzyjny czujnik elektrochemiczny. Wyróżnia się ogromną funkcjonalnością, niezawodnością i atrakcyjną ceną.
AlcoDigital A300 to natomiast ceniony alkomat, który znajduje swoje zastosowanie w małych firmach. To, do ilu promili mierzy alkomat, robi wrażenie, bo granica wynosi aż 6,3 promila. Co więcej, urządzenie zapamięta dla nas nawet 10 tysięcy pomiarów. Wyniki cechują się dużą dokładnością, a sam alkomat – niezawodnością, łatwością w użyciu, profesjonalizmem i korzystną ceną, współmierną do jakości.