Utrata prawa jazdy to bez wątpienia bardzo poważny problem dla każdego kierowcy. Dokument ten może zostać odebrany za zbytnie przekroczenie prędkości czy spowodowanie groźnego wypadku na drodze. Jednak z pewnością najcięższe w skutkach jest odebranie prawa jazdy za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Jego odzyskanie jest możliwe, ale najpierw należy ponieść konsekwencje swoich czynów. Wiele osób zadaje więc sobie pytanie, jak odzyskać prawo jazdy po utracie za alkohol.
Jak odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol?
Jazda na tak zwanym “podwójnym gazie” to jedno z najcięższych wykroczeń drogowych. Niestety, mimo dotkliwych kar, problem ten nadal występuje na polskich drogach. Najsurowszą konsekwencją jest utrata prawa jazdy. To, na ile kierowca straci ten dokument, zależy od objętości alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu. Jazda pod wpływem alkoholu może być traktowana jako wykroczenie lub przestępstwo. Co jednak najważniejsze dla kierowców, utracone w ten sposób prawo jazdy można odzyskać.
Za jazdę pod wpływem alkoholu kierowcy może grozić grzywna, ograniczenie wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w okresie od 3 do 15 lat. Są jednak sytuacje, gdy uprawnienia do kierowania samochodem mogą zostać odebrane dożywotnio. Mowa tutaj przede wszystkim spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, nieudzielenie pomocy poszkodowanym, prowadzenie pojazdu mimo nałożonego zakazu, czy też spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym. W takiej sytuacji kierowca pod wpływem może raz na zawsze pożegnać się ze swoim prawem jazdy.
Jak odzyskać prawo jazdy za alkohol?
Utrata prawa jazdy za jazdę pod wpływem może okazać się bardzo problematyczna, zwłaszcza dla osób, które wykorzystują je w codziennej pracy. Pojawia się więc pytanie, jak odzyskać prawo jazdy za alkohol. W przypadku, gdy dokument został zabrany na okres nie dłuższy niż rok, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do właściwego starostwa powiatowego o zwrócenie prawa jazdy.
Inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy prawo jazdy zostało zabrane na dłuższy okres. W takim przypadku kierowca, który pragnie odzyskać dokument, przynajmniej po upływie połowy nałożonego zakazu może on wnioskować do sądu o przywrócenie uprawnień. W przypadku, gdy uprawnienia zostały cofnięte dożywotnio, kierowca również może wnioskować o ich zwrot. Może on to jednak zrobić nie wcześniej niż 10 lat po utracie uprawnień. W obu wyżej wymienionych przypadkach wniosek jest rozpatrywany przez odpowiedni sąd.
Jak odzyskać zabrane prawo jazdy za alkohol? — wniosek
Aby kierowca mógł odzyskać uprawnienia do prowadzenia samochodu, musi on złożyć wniosek do odpowiedniej instytucji. W przypadku, gdy kierowca zwraca się z wnioskiem o wydanie prawa jazdy po ustalonym terminie, wniosek należy skierować do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania starostwa powiatowego. Oprócz wniosku, osoba taka musi złożyć również zaświadczenie lekarskie uprawniające do prowadzenia auta oraz wnieść odpowiednią opłatę za wydanie dokumentu.
Istnieje również możliwość, aby złożyć wniosek o przywrócenie prawa jazdy we wcześniejszym terminie. Dotyczy to jednak osób, które otrzymały ponad roczny zakaz prowadzenia pojazdów. Wtedy też osoba zainteresowana musi złożyć odpowiedni wniosek do sądu. Ten też zadecyduje, czy prowadzenie samochodu przez danego kierowcę nie spowoduje zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kierowca może z powrotem usiąść za kierownicą, ale wyłącznie pojazdu, który jest wyposażony w blokadę alkoholową.
Jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu? — badania lekarskie
Kolejną kwestią jest wykonanie odpowiednich badań lekarskich. Niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało zabrane na rok, czy też dłużej, każdy kierowca musi się im poddać. To właśnie one pozwolą stwierdzić zdolność do powrotu za kierownicę oraz to, czy problem alkoholowy nie stanowi ryzyka, że kierowca ponownie wsiądzie do samochodu pod wpływem alkoholu. Po utracie prawa jazdy wykonuje się te same badania, które były zlecane podczas pierwszego starania się o prawo jazdy.