Wiele osób niejednokrotnie zastanawiało się nad tym, jak przyspieszyć metabolizm alkoholu w różnych sytuacjach. Urodziny bliskiej osoby, wesele czy innego rodzaju impreza to doskonała okazja, aby świętować. Bardzo często celebracji tej towarzyszą trunki o mniejszej lub większej zawartości alkoholu. Podczas przyjęcia często osoby mierzą się z różnego rodzaju rozterkami, które dotyczą aspektów trzeźwienia. Przecież kolejnego dnia trzeba iść do pracy, być w pełni sił, czy też wsiąść za kółko. Metabolizm alkoholu danej osoby ma znaczny wpływ na sam proces trzeźwienia i powrotu do pełnej sprawności. Czy jednak istnieje jakiś aspekt pomagający wytrzeźwieć? Od czego będzie to zależało?
Metabolizm alkoholu — jak przyspieszyć?
Każda osoba w zależności od jej możliwości i predyspozycji reaguje na spożyty alkohol inaczej. Ma tu z pewnością znaczenie masa ciała, a także płeć osoby, która zdecydowała się na konsumpcję wysokoprocentowych trunków. Mowa tu jednak o przyswajaniu procentów przez konkretny organizm, a czy istnieje sposób na przyspieszenie metabolizmu alkoholu?
Czas trzeźwienia może się bardzo różnić, jednak z pewnością duże znaczenie ma ilość i rodzaj spożywanych trunków. Alkohol bardzo często znajdować się będzie w organizmie kilka godzin po jego spożyciu. Przekonanie, że wystarczy pójść spać, aby alkohol szybciej ulotnił się z organizmu oraz że po obudzeniu się będziemy jak nowo narodzeni, jest błędne. Niezwykle często o poranku, mimo dobrego samopoczucia czy nawet mając kaca, wielu osobom mogłoby się wydawać, że są trzeźwi. Niestety, jest to złudne wrażenie. Bez względu na to, jaki był rodzaj okoliczności spożywanych trunków i ilość ich spożycia, warto dokonać odpowiedniego badania alkomatem. Z całą pewnością nie należy prowadzić samochodu, gdy nie masz pewności, czy alkohol w całości ulotnił się z Twojego organizmu. Specjalistyczne urządzenia, choć wyposażone są w wysokiej jakości sensory elektrochemiczne, należy regularnie kalibrować.
Przyspieszenie metabolizmu alkoholu — czy to możliwe?
W życiu codziennym wiele osób stosuje przeróżne metody, które mają im choć w najmniejszym stopniu pomóc przyspieszyć metabolizm alkoholu. Należą do nich z pewnością: zimny prysznic, spożywanie witaminy C, czy zmuszenie się do wymiotów.
Wszystkie te sposoby nie są jednak w stanie przyspieszyć metabolizmu alkoholu. Mogą one jedynie służyć poprawie samopoczucia i odżywieniu organizmu po negatywnych skutkach, jakie przyniosły wysokie trunki. Zmuszenie się do wymiotów może spowodować, że alkohol, którego organizm nie zdążył przyswoić, nie dostanie się do krwi, jednak jest to jedna z metod wymagających największego poświęcenia, a same skutki nie są aż tak piorunujące.
Co z alkomatami internetowymi?
Alkomaty internetowe służą do oszacowania czasu trwania trzeźwienia po konsumpcji trunków wysokoprocentowych. Może być to jednak orientacyjna wskazówka, nie należy się kierować tymi wynikami. Każdy organizm w inny sposób zareaguje na dany alkohol. Jest to zależne od wielu czynników. Do określenia stanu swojej trzeźwości zawsze niezbędne jest wykonanie badania za sprawą odpowiedniego alkomatu, czy to prywatnego, czy np. na posterunku policji. Na wchłanianie się alkoholu do krwi wpływ mają również spożywane pokarmy. Dobrze jest zjeść obfity posiłek przed spożyciem pierwszej dawki alkoholu. Natomiast jednoczesna konsumpcja trunków i pokarmów o dużej zawartości białek i tłuszczy może spowodować, że czas trzeźwienia się wydłuży.
Lampka wina, której pojemność wynosi 100 ml, a zawartość procentowa alkoholu 12, posiada około 10 g alkoholu etylowego, tak samo jak kieliszek wódki (40%) o pojemności 25 do 30 ml. Natomiast jedno piwo, które będzie wynosiło 500-600ml i zawartość procentową alkoholu zaledwie 5, to już ilość alkoholu etylowego rzędu 30 g. Człowiek spala średnio w ciągu godziny 10 g alkoholu etylowego, co sprawia, że właśnie tyle czasu potrzebne będzie, aby ulotnił się alkohol po spożyciu małego kieliszka wódki czy wina. Dla piwa wartości te będą wynosiły 3 godziny. Jednak wszystko to jest jedynie kwestią szacunkową, gdyż każdy człowiek może reagować w sposób zupełnie inny. Przed podróżą samochodem, którą poprzedzało spożycie alkoholu, zawsze należy skorzystać z alkomatu.
Alkomat, który warto posiadać w domu
[product id="758,1117,1679"]