Alkomaty to naprawdę wyjątkowe i przydatne urządzenia. Dzięki nim możemy błyskawicznie sprawdzić stan naszej trzeźwości, co pomoże uchronić się przed ewentualnym wypadkiem, mandatem lub odebraniem uprawnień w przypadku kontroli. Dobrej jakości alkomat, taki jak urządzenia produkowane przez markę Promiler, oprócz wielu funkcji związanych z pomiarami, charakteryzuje się też prostotą użycia, trwałością i odpornością na uszkodzenia, a także dłuższym czasem między kalibracjami.
Mało osób wie bowiem, że aby alkomat dobrze działał, musi być regularnie oddawany na kalibrację. Czym jest ten proces, jak przebiega, kto może go wykonać i po co się to robi - odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z kalibracją alkomatów znajdują się poniżej - w specjalnie przygotowanym przez nas artykule. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią - w szczególności osoby, które pragną nabyć ten wyjątkowy sprzęt.
Na czym polega kalibracja alkomatu Promiler i po co się ją wykonuje?
Kalibracja alkomatu to złożony proces, w trakcie którego wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia. Alkomat, który ma zostać wyregulowany, zostaje podpięty do tzw. wzorca, przez który wdmuchuje się próbki powietrza zawierające określone ilości alkoholu. Wbudowany w kalibrowany alkomat czujnik zapamiętuje wyniki wskazane przy danej próbce. Tę czynność powtarza się kilkukrotnie, aż do całkowitego skalibrowania urządzenia, a następnie licznik poddaje się zerowaniu. Tak przygotowany alkomat jest gotowy do ponownego użytkowania.
Często pojawia się pytanie - po co w ogóle wykonuje się taką kalibrację? Otóż znajdujący się w alkomacie czujnik po każdym pomiarze ulega powolnemu zużyciu. Ponadto wpływ na jego stan ma również sposób przechowywania urządzenia, w tym przede wszystkim temperatura. Rozkalibrowany alkomat podczas pomiaru będzie wyświetlał przekłamane wyniki, co z kolei może ściągnąć na nas niemałe kłopoty, jeżeli po takim badaniu zdecydujemy się kierować pojazdem. Należy pamiętać, że w przypadku zatrzymania przez policję lub co gorsza - spowodowania wypadku, fakt rozkalibrowania alkomatu nie jest dla stróżów prawa żadnym argumentem. Warto więc pamiętać, aby regularnie go serwisować.
Kiedy skalibrować alkomat Promiler?
Kalibrację alkomatu Promiler, jak i urządzeń innych marek należy przeprowadzać regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta sprzętu. W niektórych przypadkach jest to pół roku, w innych rok. Interwały międzyserwisowe określane są na podstawie różnych czynników, takich jak m.in. rodzaj sensora wbudowanego w urządzenie. Oprócz tego kalibrację alkomatu należy wykonać zawsze wtedy, kiedy zauważymy, że nie działa on poprawnie lub w sytuacji, kiedy np. zostawiliśmy go na zimnie przez dłuższy czas, czyli urządzenie było przechowywane w zły sposób. Kalibrację możemy również wykonać na własne życzenie, kiedy po prostu odczujemy taką potrzebę i chcemy mieć absolutną pewność, że użytkowany przez nas alkomat jest w stu procentach sprawny.
Kto może wykonać kalibrację alkomatu Promiler?
Wiele osób, które posiadają swój własny alkomat, celowo lub nieumyślnie decyduje się na nieoddawanie takiego sprzętu do kalibracji. Czy jednak można samodzielnie wykonać ten proces? Odpowiedź brzmi - nie. Nie ma domowych metod na wykonanie kalibracji alkomatu, a biorąc pod uwagę czynności, które należy wykonać w trakcie całego procesu, z łatwością można zauważyć, że potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt i widza, a zarówno jedno, jak i drugie mają specjaliści w naszej firmie.
To właśnie tu pracują profesjonaliści, którzy doskonale znają się na swoim fachu i każdego dnia zajmują się profesjonalnym serwisem i kalibrowaniem alkomatów różnych marek, w tym również Promiler AL-7010 czy Promiler AL-8000 Plus. Dzięki doświadczeniu i odpowiednio przygotowanemu zapleczu technicznemu są oni w stanie wyregulować zdecydowaną większość alkomatów na rynku szybko, precyzyjnie i skutecznie, sprawiając, że wyniki pomiarów dokonywane za ich pomocą będą prawdziwe i rzetelne.