Alkohol to wspaniałe urozmaicenie spotkań towarzyskich, a także firmowych. Właściwa ilość pozwala na rozluźnienie się, a tym samym udaną zabawę. Jednak nadmiar wypitego alkoholu może prowadzić do wymiotów, które są symptomem zatrucia alkoholowego. W poniższym artykule podpowiemy Ci, jak zapobiec wymiotom po wypiciu alkoholu, a także co pomaga, jeżeli już poczujesz się gorzej. Mamy nadzieję, że dzięki tym radom nie będziesz już musiał nigdy więcej męczyć się z tak nieprzyjemną sytuacją, jak wymioty po alkoholu.
Wymioty po alkoholu - jak zapobiec?
Jak już wspomnieliśmy - wymioty w przypadku picia alkoholu to nic innego jak objaw zatrucia alkoholowego. Twoje ciało chce bronić się przed szkodliwą substancją - jaką staje się alkohol w przypadku nadmiernego spożycia. W związku z tym wymioty są zupełnie naturalną reakcją organizmu w takiej sytuacji.
Każda osoba jest inna. Jedni mają stalowe żołądki. Z kolei inni po lampce wina lub tłustym jedzeniu od razu narzekają na ból brzucha. W związku z tym nie ma jednej, sprawdzonej techniki, jak uniknąć wymiotów po alkoholu. Pamiętaj o tym, by w trakcie picia trunków spożywać także wodę. Pozwoli Ci to na utrzymanie lepszej trzeźwości, a także być może oszczędzisz sobie rewolucji żołądkowych.
Jeżeli Twoja wątroba jest zupełnie sprawna, to raczej nie powinieneś mieć problemów z wymiotami, chyba że rzeczywiście przedobrzysz z piciem. Problem pojawia się, gdy wątroba nie jest w stanie przetworzyć nadmiaru alkoholu. To właśnie wtedy organizm postanawia pozbyć się nadmiaru toksyn właśnie za pomocą wymiotów.
Czasami zdarza się, że wymioty pojawiają się dopiero na następny dzień. Towarzyszą one tak zwanemu kacowi, który podobnie jak wymioty - nie jest niczym innym, jak reakcją organizmu na spożycie zbyt dużej ilości alkoholu. Kac charakteryzuje się zazwyczaj zmęczeniem i bólem głowy, ale zdarzają się także nudności, które w efekcie mogą prowadzić do wymiotów. Pamiętaj, by nigdy nie prowokować wymiotów, gdyż może być to bardzo przykre w skutkach.
Wymioty po alkoholu - co robić?
Jeżeli po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu poczujesz się naprawdę źle - pamiętaj, by poinformować o tym zaufaną osobę, a także udać się w ustronne miejsce. Czasami pomaga chwila odpoczynku, szczególnie spędzona na świeżym powietrzu. Ponadto warto w takim momencie zakończyć picie alkoholu, przynajmniej na jakiś czas - aby organizm wrócił do siebie.
Zdarza się, że po zakrapianej imprezie w wymiotach pojawia się krew. To zazwyczaj konsekwencja uszkodzenia błony śluzowej, która znajduje się w przełyku. Jeżeli taka sytuacja jest jednorazowa - nie masz tak naprawdę czym się przejmować. W sytuacji, gdy krew w Twoich wymiotach pojawia się częściej - niezwłocznie umów się do odpowiedniego lekarza specjalisty.
Pamiętajmy o tym, że każda osoba ma zupełnie inną odporność, a także metabolizm, więc podczas gdy jedni mogą wypić litry alkoholu i czuć się świetnie - inni mają nudności po wypiciu więcej niż jednej lampki wina. Jest kilka sprawdzonych technik na uniknięcie wymiotów po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu. Poniżej Cię z nimi zapoznamy.
Wymioty po alkoholu - co pomaga?
W przypadku chęci powstrzymania wymiotów po alkoholu doskonale sprawdzi się chociażby napar z mięty. Dobra jest także herbata rumiankowa. Substancje zawierające się w tych roślinach wpływają łagodząco na nudności.
Doskonale sprawdza się także zwykła woda z cytryną. To napój, który także zmniejszy Twoje nudności, a dodatkowo pomaga utrzymać odpowiednią ilość wody w organizmie. Jeżeli pite drinki będziesz przeplatał wodą z cytryną - być może unikniesz zarówno kaca, jak i wymiotów.
Nieocenioną pomocą na wszelkie dolegliwości żołądkowe są tak zwane krople żołądkowe. Jeżeli drażni Cię ich smak - nic nie stoi na przeszkodzie, byś kilka kropel wylał na łyżeczkę z cukrem i dopiero wtedy spożył. Szczególnie że cukier bezbłędnie sprawdza się w łagodzeniu nudności, gdyż zapobiega wytwarzaniu się acetonu, który odpowiada za pojawienie się wymiotów. Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom unikniesz wymiotów, a może nawet kaca!