Każde państwo ma swoje regulacje dotyczące dozwolonego spożycia alkoholu. Oprócz przepisów prawnych kwestie te są regulowane również poprzez zwyczaje i ustalenia społeczne. Z tego powodu przed wyjazdem do naszych zachodnich sąsiadów trzeba dowiedzieć się, jaka jest tam dopuszczalna ilość alkoholu. Niemcy mają swoje ustalenia i wytyczne dotyczące spożycia napojów wyskokowych, które przedstawiamy w poniższym artykule.
Dopuszczalna ilość alkoholu w Niemczech - dlaczego należy jej przestrzegać?
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Niemczech, podobnie jak w innych krajach, jest regulowana prawem, dlatego też trzeba liczyć się z konsekwencjami na tym tle przy ich nieprzestrzeganiu. Należy również podkreślić, że przestrzeganie przepisów ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa na drogach. Spożycie alkoholu w znaczący sposób wpływa na funkcje psychomotoryczne, w tym na zdolność do skupienia uwagi, szybkość reakcji i koordynację. Osoby spożywające alkohol są więc dużo bardziej podatne na popełnienie błędów na drodze, jako że zmniejsza się ich koncentracja oraz spada zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych w sposób w pełni bezpieczny. Przekroczenie dopuszczalnej ilości alkoholu w Niemczech może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno dla kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Po spożyciu znacznie zwiększa się ryzyko wypadków drogowych. Osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu znacznie wolniej reagują na sytuacje dziejące się na drodze.
Niemcy - dopuszczalna ilość alkoholu regulowana prawem
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Niemczech w przypadku osób kierujących pojazdami mechanicznymi regulowana jest przez prawo. Obecnie obowiązujące przepisy określają, że maksymalne stężenie alkoholu we krwi kierowców nie może przekraczać 0,5 promila. W praktyce oznacza to, że prowadzący pojazd nie może mieć więcej niż 0,5 g czystego alkoholu na litr krwi. Ponadto, u zachodnich sąsiadów obowiązują również bardziej restrykcyjne limity dla niektórych grup kierowców, choć tylko w określonych obszarach.
W przypadku nowych kierowców (osób, które posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata), a także kierowców zawodowych (w tym kierowców ciężarówek czy autobusów) nie obowiązuje żaden dozwolony margines spożycia alkoholu. Grupy te są więc karane nawet przy wykryciu minimalnej obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. To ważna informacja nie tylko dla obywateli, ale również dla przyjezdnych turystów. Nieznajomość prawa nigdy nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania, dlatego niewiedza nie jest żadnym czynnikiem łagodzącym.
Dopuszczalna ilość alkoholu w Niemczech - pozostałe regulacje
Zastanawiając się nad tym, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu w Niemczech, należy zwrócić uwagę na podział administracyjny państwa. Z reguły przepisy dotyczące tej kwestii w poszczególnych landach w Niemczech są zgodne z ogólnymi przepisami federalnymi, które określają dopuszczalne limity. Jednak niektóre landy stosują dodatkowe przepisy lub regulacje, różniące się od norm federalnych. Wspomniane wcześniej limity dla nowych kierowców lub poszczególnych grup kierujących pojazdami obowiązują w Hesji, Badenii-Wirtembergii i Bawarii. Oczywiście regulacje te mogą ulegać zmianom na przestrzeni kolejnych lat, w zależności od decyzji władz lokalnych. Należy pamiętać o tym, że landy mają pewną autonomię w zakresie tworzenia limitów spożycia alkoholu. Niemcy są państwem, w którym bardzo odpowiedzialnie podchodzi się do kwestii trzeźwości. Warto pamiętać, że istnieją również obyczajowe regulacje limitu spożycia alkoholu. Jak w każdym innym miejscu, nie należy spożywać alkoholu w przestrzeniach publicznych, ponieważ podlega to karze. Takie regulacje dotyczą nie tylko miejscowych, ale również turystów przyjeżdżających z innych krajów. Ich przestrzeganie zapewnia komfort i bezpieczeństwo pobytu. Dla własnego bezpieczeństwa warto wyposażyć się w alkomat osobisty. Ogromny wybór modeli w świetnych cenach czeka w sklepie promil-lab.pl
Sprawdź także: Limit alkoholu na Malcie.