
Jazda po spożyciu alkoholu to poważne przestępstwo, które niesie za sobą liczne konsekwencje. Zawsze warto ostrożnie podchodzić do tej kwestii i kiedy wsiadamy za kierownicę mieć pewność, że jesteśmy całkowicie trzeźwi i zdolni do pełnego skupienia na drodze. Kierowcy często zastanawiają się jednak czy nawet minimalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu jest przestępstwem? Jakie stężenie promili to wykroczenie a jakie przestępstwo? Na te pytania odpowiedź znajdziemy w poniższym wpisie.
Jazda po alkoholu: kiedy wykroczenie, a kiedy przestępstwo?
Polskie prawo wyróżnia dwie sytuacje, które mogą mieć miejsce podczas badania alkomatem:
-
stan po użyciu alkoholu (wykroczenie) – występuje, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila, co odpowiada od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza.
-
Stan nietrzeźwości (przestępstwo) – ma miejsce, gdy poziom alkoholu przekracza 0,5 promila we krwi lub 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza.
Co grozi za jazdę po alkoholu: wykroczenie?
Stan po użyciu alkoholu może okazać się równie niebezpieczny jak stan nietrzeźwości. Każda dawka alkoholu wpływa na otępienie kierowcy i zdolność prowadzenia pojazdu. Prawo polskie jednak w inny sposób traktuje osoby, których poziom alkoholu w wydychanym powietrzu nie przekracza 0,5 promila. W takim przypadku grzywną może być kara finansowa od 50 zł do 5000 zł, areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat oraz punkty karne. Decyzja o tym, jaka kara i w jakim wymiarze będzie nałożona - należy do sądu, który bierze pod uwagę wszystkie okoliczności zdarzenia i analizuje je.
Jazda po alkoholu - przestępstwo
Przekroczenie granicy 0,5 promila kwalifikuję czyn jako przestępstwo. Sytuacja ta niesie więc za sobą znacznie większe konsekwencje nie tylko w aspekcie finansowym. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi odpowiedzialność finansowa, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat. Organ wymiaru sprawiedliwości orzeka także ograniczenie prowadzenia na okres nie krótszy niż 3 lata oraz obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych.
Jazda samochodem bez ryzyka
Są sytuacje, w których ciężko jednoznacznie określić czy nasz stan trzeźwości pozwala na poruszanie się samochodem. Nawet jeśli mamy świadomość, kiedy jazda po alkoholu to wykroczenie, a kiedy przestępstwo i jakie konsekwencje za tym idą - nie warto podejmować ryzyka w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni swoich zdolności prowadzenia samochodu! Pomocnym w takiej sytuacji może okazać się jednak zakup dobrej jakości, sprawdzonego alkomatu. Alkomat domowy to niewielkie urządzenie, które bardzo często znajdziemy w przystępnej dla naszego portfela cenie, może znacznie ułatwić nam życie. Dobry alkomat cechuje się wysoką precyzyjnością pomiaru, szybkością w działaniu oraz łatwością w obsłudze. Dzięki tym cechom, badanie możemy przeprowadzić w kilka sekund i mieć rzetelne wyniki. Najlepsze modele to te, które wykorzystują sensory elektrochemiczne. Cechują je dokładność i precyzja. Są odpowiednie nie tylko dla profesjonalistów (takich jak policjanci), ale również prywatnych użytkowników, ponieważ ich obsługa jest intuicyjna a odczytanie wyników nie stanowi większego problemu. Alkomaty domowe wyświetlają informacje w jasny i przejrzysty sposób. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów alkomatów w różnym zakresie cenowym oraz z różnymi funkcjami, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Przy wyborze warto kierować się danymi technicznymi podanymi przez producenta oraz opiniami innych użytkowników.
Różnice między wykroczeniem a przestępstwem - co warto zapamiętać? - Podsumowanie
Trzeba pamiętać, że istnieje rozróżnienie między wykroczeniem a przestępstwem i jest ono dokładnie określone w przepisach. Wykroczenie wiąże się z łagodniejszymi konsekwencjami niż przestępstwo. Jednak nawet biorąc to pod uwagę, zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek i umieć obiektywnie ocenić swoje zdolności do prowadzenia pojazdu. Włączając się do ruchu drogowego jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego.