Co to jest kac?
Kac to nic innego jak złe samopoczucie występujące po kilku bądź kilkunastu godzinach po spożyciu znacznej ilości napojów alkoholowych. Zawarty w alkoholu etanol odpowiada za tzn. nietrzeźwość (upojenie alkoholowe), która zgodnie z polskim prawodawstwem definiowana jest jako „zawartość alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila (Kodeks karny).
Objawy kaca
Dolegliwości towarzyszące kacowi zależne są od indywidualnych predyspozycji każdej jednostki. Osoby borykające się ze stanem upojenia alkoholowego najczęściej skarżą się na:
- Bóle i zawroty głowy o różnym nasileniu
- Wzmożone pragnienie
- Nadwrażliwość na światło oraz hałas
- Nudności prowadzące do wymiotów
- Biegunkę
- Nadmierny apetyt bądź całkowity brak łaknienia
- Potliwość i dreszcze
- Wyraźne zaburzenia funkcji motorycznych, w tym zaburzenia równowagi
- Ogólne osłabienie organizmu
- Problemy z koncentracją
- Apatię
- Skrajny pesymizm
- Wstręt do alkoholu.
Przyczyny kaca
Wbrew pozorom jednoznaczna przyczyna kaca, a dokładnie złego samopoczucia po spożyciu dużej ilośći alkoholu, nie została jeszcze odkryta. Koncepcji w tym zakresie jest wiele. Najpopularniejsza z nich mówi, że kac jest wynikiem reaktywności aldehydu octowego – toksycznej substancji powstałej w wątrobie podczas przemiany alkoholu. Duża ilość skutków ubocznych „picia na umór” może wynikać również z odwodnienia mózgu bądź obecności w trunkach metanolu.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Nie zna życia ten, kto chociaż raz w ciągu całej swojej dorosłości nie borykał się z kacem. Wiele osób, w szczególności studenci, porównują stan po kilkunastu godzinach od momentu spożycia dużej ilości alkoholu, do „powolnej śmierci w męczarniach”. Jako że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, przed planowaną imprezą bądź w czasie jej trwania warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
- Nigdy nie pij na tłusty żołądek. Jeszcze zanim wypijesz pierwsze piwo czy drinka, zjedz hot-doga, kebab bądź inną tłustą potrawę. Dzięki temu proces wchłaniania alkoholu we krwi ulegnie spowolnieniu. Nie masz na to czasu? Podobnie działa tłuste mleko. Już jedna szklanka przystopuje proces wchłaniania etanolu i zabezpieczy Twój żołądek przed jego negatywnym działaniem.
- Przed planowaną imprezą jedz witaminę B-Complex i witaminę C.
- Unikaj drinków na bazie napojów gazowanych. Zamiast tego popij kieliszek wódki sokiem owocowym bądź… wodą.
- Zrezygnuj z niskojakościowych alkoholi – taniego wina, whisky oraz rumu. Trunki te zawierają znacznie więcej metanolu, aniżeli inne – ten natomiast negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.
- Nigdy nie mieszaj alkoholi.
- Chociaż mówi się, że „piwo lubi dym”, staraj się unikać palenia papierosów bezpośrednio w trakcie spożywania alkoholu.
[product id="976, 873, 760"]
Sprawdzone sposoby na kaca
Co kraj, to obyczaj – ciężko mówić o sprawdzonych sposobach na kaca, gdyż każdy organizm reaguje nań inaczej. Istnieje jednak kilka produktów, które w mniejszym bądź większym stopniu pomogą nam przetrwać te trudne chwile.
- Woda – wbrew pozorom czysta woda mineralna to najlepsze lekarstwo na kaca. Już dwie szklanki uzupełnią braki w gospodarce wodnoelektrolitowej i pomogą naszemu organizmowi pozbyć się toksyn.
- Jajka – zawarta w jajkach cysteina przyspiesza redukcję poalkoholowych toksyn, a tym samym łagodzi objawy kaca.
- Napoje energetyczne – chociaż mało zdrowe, zawierają sporą dawkę glukozy, która szybko postawi nas na nogi.
- Soki owocowe – tak jak wspomniano wcześniej, soki owocowe są niezastąpione zarówno podczas spożywania alkoholu jak i bezpośrednio „po”. Bogate w mikro- i makroskładniki szybko uzupełnią niedobory witamin i wspomogą detoksykację organizmu.
- Sok pomidorowy z cytryna – przyspiesza przemianę alkoholu i ogranicza chęć ponownego napicia się.
- Miód – tutaj nie należy przesadzać. Już jedna łyżeczka uzupełni nam poziom cukru oraz potasu we krwi.
Jak to robią poza granicami kraju?
Rodzime sposoby na kaca są nam znane – gorąca kąpiel i dużo wody mineralnej. Jak z licznymi dolegliwościami spowodowanymi nadmiarem alkoholu radzą sobie w innych krajach?
- Kto wie więcej o leczeniu kaca, aniżeli Rosjanie? Nasi sąsiedzi poalkoholowe dolegliwości wypacają w… bani. Rozwiązanie nieco podobne do sauny pozwala szybko i sprawnie usunąć zalegające w organizmie toksyny. Połączone z kąpielą w przeręblu i biczowaniem gałązkami brzozy, szybko stawia na nogi – nawet po całonocnej imprezie.
- Czym się zatrułeś, tym się, lecz – Peruwiańczycy preferują metodę „klin klinem”. W Polsce używamy w tym celu piwa w Peru natomiast stosuje się specjalny, lokalny trunek – koktajl prisco sour. Połączenie kurzego białka oraz soku z limonki dostarcza organizmowi niezbędnych makroskładników. Uwaga – jeden kieliszek za dużo i grozi nam powtórka z rozrywki.
- Portorykańczycy wierzą, że zabezpieczenie organizmu przed wzmożoną utratą wody pozwala uniknąć kaca. W dniu zakrapianej alkoholem imprezy smarują kluczowe punkty na ciele – głównie pachy i pachwiny – świeżą cytryną. Kwasek nie tylko zatrzymuje wodę w organizmie, ale również sprzyja jego detoksykacji.
- Włochy. Sycylijska mafia dołoży wszelkich starań, aby uniknąć bólu głowy po wieczorku towarzyskim. Włosi odnaleźli specyfik, który, zaraz po zjedzeniu, eliminuje kaca… To suszony penis byka.