Choć odsetek osób decydujących się na jazdę po alkoholu spadł na przestrzeni ostatniej dekady, problem nietrzeźwych kierowców na drogach wciąż jest w Polsce widoczny. Dane pokazują, że w 2022 w ciągu jednego dnia za kierownicę chwytało aż 220 osób będących pod wpływem alkoholu. Z tego względu w ubiegłym roku zdecydowano się na zaostrzenie kar zarówno za jazdę w stanie nietrzeźwości, jak i w stanie po spożyciu alkoholu. Najwięcej emocji wywołała jednak kwestia konfiskaty samochodu pijanego kierowcy. Komu i w jakich okolicznościach grozi taka kara?
Konfiskata aut pijanych kierowców od marca 2024 roku
Już w marcu wejdą w życie nowe przepisy dotyczące konfiskaty aut pijanych kierowców. Taki rodzaj kary będzie mógł być stosowany w określonych przypadkach – przede wszystkim wówczas, gdy pomiar trzeźwości kierowcy wskaże wynik powyżej 1,5 promila. W takiej sytuacji istnieje możliwość, że ze względu na wyjątkowe, uzasadnione okoliczności sąd zrezygnuje z konfiskaty, jednak w pozostałych przypadkach jest ona bezwarunkowa. Odstąpienie od konfiskaty nie będzie możliwe, gdy osoba w stanie nietrzeźwości spowodowała wypadek – co więcej, przepadek auta nastąpi także w przypadku każdego trzeźwego kierowcy, który był sprawcą wypadku i uciekł z miejsca zdarzenia. Bezwarunkowa konfiskata samochodu po alkoholu dotyczy ponadto tych kierowców, którzy po raz drugi w ciągu 2 lat zostali przyłapani na prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwości. W takiej sytuacji wystarczy, aby recydywa uzyskał wynik 0,5 promila.
Pijany kierowca a konfiskata samochodu nie będącego jego własnością
Według nowych przepisów konfiskata samochodu pijanego kierowcy nie będzie orzekana w przypadkach, w których pojazd nie należał do sprawcy przestępstwa. Ma to zastosowanie na przykład w sytuacji, gdy kierowca pożyczył auto bądź poruszał się pojazdem służbowym. W takich okolicznościach stosuje się alternatywę dla konfiskaty samochodu po alkoholu, czyli karę pieniężną w wysokości wartości prowadzonego auta. Jest ona ustalana w oparciu o średnią wartość rynkową oraz takie czynniki, jak model pojazdu, przebieg czy typ nadwozia. Co ważne, jeśli samochód prowadzony przez pijanego kierowcę ulegnie uszkodzeniu w wyniku wypadku, wartość pojazdu nie zostanie zmniejszona. Kara pieniężna zamiast konfiskaty samochodu po alkoholu będzie więc dotyczyła osób kierujących pojazdami służbowymi i pożyczonymi, a także takimi, które stanowią współwłasność lub są objęte leasingiem.
Jak przebiega konfiskata samochodu pijanego kierowcy?
W przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierowcy w pierwszej kolejności samochód zostanie tymczasowo zabrany przez policję na okres 7 dni. W dalszej kolejności pojazd jest zabezpieczany przez prokuraturę – dopiero sąd orzeka konfiskatę mienia. Jeżeli odstąpi on od konfiskaty samochodu pijanego kierowcy, gdy nie spowodował on wypadku i jest to jego pierwsze tego rodzaju przestępstwo, wówczas auto mimo wszystko będzie musiało zostać zatrzymane przez policję przez 7 dni.
Konfiskata aut pijanych kierowców ma na celu uniemożliwienie bądź utrudnienie takim osobom ponowne popełnienie tego rodzaju czynu. Alternatywna kara pieniężna ma natomiast zapobiec nabyciu pojazdu przez sprawcę.
Pijany kierowca – konfiskata samochodu to nie jedyna możliwość
Oprócz zmian w obrębie przepisów dotyczących konfiskaty samochodu pijanego kierowcy, mamy do czynienia również z zaostrzeniem dotychczas obowiązujących kar za prowadzenie auta po alkoholu. Osoby prowadzące pojazd w stanie po spożyciu trunków, a więc mające od 0.2 do 0.5 promila we krwi, muszą liczyć się z otrzymaniem 15 punktów karnych oraz grzywny na kwotę co najmniej 2,5 tysiąca złotych. Co więcej, takiemu kierowcy może zostać zabronione prowadzenie pojazdów na okres do 3 lat.
O ile prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest uważane przez prawo za wykroczenie, o tyle kierowanie w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem. Wówczas przewiduje się karę ograniczenia lub pozbawienia wolności na okres do 3 lat, zakaz prowadzenia samochodu nawet na 15 lat, 15 punktów karnych oraz grzywnę.
Zobacz także: Dopuszczalna ilość alkoholu w Polsce