Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sposób sprawdzić swój stan trzeźwości jakiś czas po wypiciu alkoholu. To bardzo ważne, aby wiedzieć, czy kierowca w bezpieczny sposób może prowadzić samochód. Popularną metodą, która pozwala precyzyjnie zbadać poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, jest wykorzystanie niewielkiego urządzenia, jakim jest alkomat. To właśnie nimi posługują się służby mundurowe, sprawdzając trzeźwość kierowców na polskich drogach. Czy alkomat jest jednak wystarczająco precyzyjny? Wiele osób zastanawia się, badanie alkomatem czy badanie krwi - co przedstawi bardziej wiarygodne dane?
Alkomat czy badanie krwi?
Znaczna część kierowców decyduje się na zakup alkomatów na prywatny użytek. To bardzo dobre, ale przede wszystkim racjonalne rozwiązanie. Pozwala stale, wtedy kiedy jest to niezbędne, kontrolować poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Co za tym idzie, troszczymy się o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń o różnym przedziale cenowym. Jeżeli rzadko sięgasz po alkohol, nie musisz decydować się na skomplikowane technicznie urządzenie, wystarczy prosty model. W naszym asortymencie posiadamy szereg różnych produktów, które cieszą się pozytywnymi opiniami klientów. Zakup alkomatu to inwestycja w przyszłość.
Kierujący pojazdami bardzo często mogą spotkać się również z kontrolą drogową, podczas której weryfikowany jest stan trzeźwości kierowców. Wówczas może pojawić się pytanie, lepiej dmuchać w alkomat czy badanie krwi? Na samym wstępie warto wyjaśnić, że podczas rutynowej kontroli drogowej kierowca ma prawo odmówić wykonania badania z wykorzystaniem alkomatu. Jakie są jednak tego konsekwencje? Odmowa wykonania badania nie oznacza, że nie zostanie ono przeprowadzone. Przyjmie jednak trochę inną formę - badanie krwi, które dokładnie określi, jak duże ilości alkoholu znajdują się w krwioobiegu danej osoby. Wielu kierowców uważa, że to znacznie lepsze rozwiązanie, a część z nich z ten sposób próbuje oszukiwać, sądząc, że uda im się ukryć fakt prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Czy badanie krwi jest faktycznie bardziej opłacalne?
Badanie alkomatem czy badanie krwi? Wady i zalety
Kiedy można przeprowadzić badanie krwi? Istnieje kilka sytuacji, w których funkcjonariusz policji może zlecić przeprowadzenie badania krwi. Są to: odmowa wykonania badania za pomocą alkomatu, domaganie się ponownego przeprowadzenia badania, stężenie krwi w wydychanym powietrzu przekracza skalę, jaką posiada alkomat lub nie ma możliwości przeprowadzenia badania, np. ze względu na stan zdrowia osoby. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że odmowa wykonania badania za pomocą alkomatu może skutkować zabraniem prawa jazdy na okres 30 dni!
[product id="773,1235,871
Badanie wykonuje się trzykrotnie, co 30 minut. Wszystkie próbki zostają odpowiednio zabezpieczone, sporządza się również odpowiedni protokół. Po przeprowadzeniu badania krwi w laboratorium lub placówce medycznej, pobrane próbki przewożone są do specjalistycznych instytucji badawczych współpracujących z policją, gdzie weryfikuje się ich wynik. Policja ma 30 dni na to, aby przeprowadzić cały proces i np. w przypadku otrzymania informacji o trzeźwości kierowcy, zwrócić prawo jazdy. Czy zatem lepiej dmuchać w alkomat, czy badanie krwi będzie bardziej wiarygodne? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jaki cel chce osiągnąć dany kierowca. Warto zaznaczyć również fakt, że badanie krwi uznawana jest za wiarygodne i może posłużyć w toku sprawy sądowej jako oficjalny dowód.
Jeżeli jesteś pewien swojej trzeźwości i nie obawiasz się badania alkomatem, najlepiej zgodzić się na jego przeprowadzenie. To tylko kilka minut, które należy spędzić w towarzystwie funkcjonariusza ruchu drogowego, jeżeli wynik będzie dla nas korzystny, możemy udać się w dalszą podróż. Odmowa przeprowadzenia badania może okazać się bardzo kłopotliwa. Który kierowca bezpodstawnie chciałby stracić prawo jazdy na 30 dni? Brak samochodu bardzo utrudnia codzienną komunikację. Znasz już odpowiedź na pytanie, alkomat czy badanie krwi, wybierz taką opcję, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.