
Limit alkoholu Czechy
Czechy to jeden z najchętniej wybieranych kierunków turystycznych wśród Polaków. Turystów przyciągają zwłaszcza piękne, średniowieczne miasta, masywne pasma górskie oraz malownicze krajobrazy. Przed wyjazdem do Czech należy jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Jedną z nich jest limit alkoholu podczas prowadzenia pojazdu. Czechy to w końcu kraj słynący z dobrego piwa. Jak do tej sprawy podchodzą przepisy w czeskim prawie? Jakie konsekwencje czekają kierowcę, który wsiądzie za kierownicę na podwójnym gazie?
Czechy — limit alkoholu we krwi
Czechy, mimo swojej bogatej tradycji związanej z warzeniem piwa, to kraj uważany za jeden z najbardziej restrykcyjnych pod względem dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi. Dopuszczalne stężenie alkoholu wynosi bowiem 0,0 promila. Oznacza to więc, że prowadzenie pojazdów po wypiciu nawet najmniejszej dawki alkoholu stanowi przestępstwo. Ponadto za jazdę na podwójnym gazie w Czechach grożą niezwykle surowe sankcje. Kierowca, który zostanie przyłapany na tym przestępstwie, może liczyć się z grzywną nawet do 50 tysięcy czeskich koron.
W sytuacji, gdy kierowca odmówi poddania się badaniu trzeźwości, uznaje się go za osobę nietrzeźwą. Pokazuje to więc, że warto współpracować ze służbami mundurowymi w Czechach. W sytuacji, gdy po przeprowadzonym badaniu alkomat wskaże wynik pomiędzy 0,0 a 0,3 promila, kierowca musi liczyć się z nałożeniem grzywny od 2500 do 20 tysięcy czeskich koron. Z kolei po przekroczeniu 0,3 promila policjant może nałożyć grzywnę od 25 do 50 tysięcy koron oraz dodatkowo 7 punktów karnych.
Limit alkoholu Czechy — jakie grożą sankcje?
Zgodnie z czeskim prawem wobec kierowcy, który prowadził pojazd pod wpływem alkoholu bądź też innego środka odurzającego można zastosować również karę pozbawienia wolności do jednego roku lub zakaz prowadzenia pojazdów, który jest orzekany przez sąd na okres od 1 roku do 10 lat. W sytuacji, gdy kierowca pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek komunikacyjny, uszkodzenie ciała czy też uszkodzenie mienia, którego wartość przekracza 50 tysięcy koron, może spodziewać się kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 3 lat.
Taką samą karę, jak za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, stosuje się również w przypadku recydywy, czyli wtedy, gdy kierowca został ponownie przyłapany za jazdę na podwójnym gazie. Podobnie sytuacja wygląda wtedy, gdy kierowca pod wpływem alkoholu prowadzi pojazdy komunikacji publicznej. W niektórych sytuacjach policjant może nałożyć na kierowcę grzywnę bądź też punkty karne.
Limit alkoholu Czechy
W niektórych sytuacjach funkcjonariusz policji może zażądać od pijanego kierowcy wpłacenia kaucji, której wartość musi mieścić się w przedziale od 5 do 50 tysięcy koron za jedno wykroczenie, nie może jednocześnie przekraczać wysokości całego mandatu za dany czyn. Kaucja zostanie wpłacona na poczet ustalonej przez sąd grzywny. Jeżeli kierowca udowodni swoją niewinność, kaucja zostanie mu zwrócona w całości. Jeżeli jednak nie stawi się on na rozprawie, kaucja podlega przepadkowi.
Policjant w Czechach może również nałożyć na kierowcę punkty karne. Jednorazowo funkcjonariusz może przyznać od 1 do 7 punktów karnych. Co bardzo ważne, po uzyskaniu 12 punktów karnych obywatel Czech traci prawo jazdy. Z kolei na cudzoziemca zostaje nałożony zakaz prowadzenia pojazdów na terytorium Czech na okres 1 roku. Za naruszenie wyżej wymienionego zakazu na kierowcę może zostać nałożona kara grzywny w wysokości 30 tysięcy koron. Co ważne, po upływie roku od danego wykroczenia, z rejestru kierowcy usuwa się 4 punkty.
Limit alkoholu Czechy — jak się zabezpieczyć?
Jak widać, Czechy to państwo, które bardzo restrykcyjnie podchodzi do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Polski turysta, który prowadził na podwójnym gazie, może spodziewać się dużej grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności. Aby tego uniknąć, warto zaopatrzyć się w profesjonalny alkomat. Szeroki wybór tych urządzeń można znaleźć w naszym sklepie Promil-Lab. Dostępne tam wysokiej jakości urządzenia sprawią, że kierowca będzie mógł bez obaw podróżować po Czechach.
Sprawdź także: Limit alkoholu we Francji.