O ile limit alkoholu dla wszystkich kierowców w Polsce jest taki sam, warto pamiętać, że w zależności od kraju przepisy mogą się znacząco różnić. Osoby podróżujące samochodem do sąsiedzkich państw powinny mieć się na baczności – dopuszczalny limit alkoholu w Niemczech wygląda zgoła inaczej i wcale nie jest uniwersalny. To, ile promili może się znaleźć w naszym organizmie podczas prowadzenia auta, uzależnione jest między innymi od doświadczenia za kierownicą.
Jaki jest limit alkoholu w Niemczech?
Najczęściej możemy spotkać się z informacją, że limit alkoholu w Niemczech wynosi 0,5 promila – tak jak w wielu innych krajach europejskich jest on więc większy niż w Polsce. Warto jednak podkreślić, że wskazana liczba dotyczy jedynie kierowców doświadczonych. Osoba, która legitymuje się prawem jazdy od mniej niż 2 lat lub jej wiek wynosi mniej niż 21 lat, podczas prowadzenia pojazdu nie może mieć w organizmie żadnej ilości alkoholu – w takim przypadku limit wynosi więc 0,0 promila.
W jakim przypadku limit alkoholu w Niemczech wynosi 0,5 promila?
Dopuszczalny limit alkoholu w Niemczech dla doświadczonego kierowcy wynosi 0,5 promila – jeśli alkomat pokaże większy wynik, sytuacja może zostać uznana zarówno za wykroczenie, jak i za przestępstwo. O klasyfikacji decyduje ocena zachowania kierowcy, która pomaga ustalić, czy jest on w stanie prowadzić auto w sposób bezpieczny. Jeśli tak, wówczas czyn zostanie uznany za wykroczenie – w przeciwnym razie mówimy już o popełnieniu przestępstwa. Warto ponadto podkreślić, że limit alkoholu w Niemczech zmienia się w sytuacji, gdy osoba kierująca pod wpływem doprowadziła do wypadku lub popełniła wykroczenie na drodze. Wówczas limit spada z 0,5 do 0,3 promila, a co więcej, jeśli dojdzie do wypadku, czyn zostanie uznany za przestępstwo.
Dopuszczalny limit alkoholu w Niemczech – kiedy mówimy o przestępstwie?
Oprócz wyżej wymienionych okoliczności istnieje również określony limit promili we krwi, powyżej którego każde prowadzenie pojazdu jest w Niemczech uznawane za przestępstwo – wynosi on 1,1 promila. Warto mieć przy tym na względzie, że kodeks karny naszych sąsiadów mówi niejako o dwóch rodzajach przestępstw, które mogą zostać popełnione w takiej sytuacji. Przestępstwo dotyczące prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości należy odróżnić od przestępstwa, które stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
Jaki jest limit alkoholu w Niemczech w przypadku kierowców zawodowych?
Kolejny wyjątek odnośnie tego, jaki jest limit alkoholu w Niemczech, dotyczy kierowców zawodowych. W tym kontekście prawo traktuje ich dokładnie tak samo jak kierowców niedoświadczonych, a więc limit alkoholu dla takich osób wynosi 0,0 promila. Mowa tu o osobach prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej, taksówki czy też ciężarówki. Obecność alkoholu w organizmie kierowcy zawodowego podczas prowadzenia pojazdu zawsze podlega karze.
Limit alkoholu w Niemczech a kary – co grozi za jazdę w stanie nietrzeźwości?
W przypadku przekroczenia dopuszczalnego limitu alkoholu w Niemczech doświadczony kierowca, który jest w stanie bezpiecznie prowadzić samochód, otrzyma mandat, którego wysokość nie przekroczy 3 tysięcy euro. W przeciwnym razie na kierowcę, którego zachowanie wskazuje na niezdolność do prowadzenia auta, czeka kara grzywny lub pozbawienia wolności w wymiarze do 1 roku. Jeśli dojdzie do popełnienia przestępstwa, a więc gdy stężenie alkoholu we krwi przekroczy 1,1 promila, istnieje kilka możliwości. Niekarany kierowca, który nie stworzył zagrożenia na drodze, najczęściej otrzyma karę grzywny. W momencie, gdy dojdzie do powstania takiego zagrożenia, mówimy już o karze pozbawienia wolności, jednak jej wymiar będzie uzależniony od tego, czy działanie kierowcy było umyślne, czy też nie.
Warto znać podstawowe informacje dotyczące dopuszczalnego limitu alkoholu w Niemczech, aby podczas wyjazdu nie narazić się na niepożądane sytuacje. W kontrolowaniu stężenia alkoholu we krwi pomoże niezawodny alkomat osobisty – szeroki wybór modeli w świetnych cenach czeka w sklepie promil-lab.pl.
Sprawdź również: Limit alkoholu we Francji.