Alkomat jest przydatnym urządzeniem, na którego zakup coraz częściej decydujemy się jako użytkownicy prywatni. W marcu 2013 roku we Francji w życie wszedł obowiązek wyposażenia samochodu w jednorazowy alkomat. Za brak takiego zestawu miała grozić kara grzywny, wynosząca 11 euro, jednak ówczesny prezydent Francois Holland, jeszcze przed wejściem przepisów w życie opowiedział się za ich anulowaniem. W wyniku tego urządzenia w pojazdach stały się obowiązkowe, jednak ich brak nie powodował żadnych konsekwencji. Jak sytuacja wygląda aktualnie i czy alkomat jest obowiązkowy we Francji?
Czy we Francji jest wymagany alkomat?
Od samego początku nowe przepisy dotyczące obowiązkowego alkomatu we Francji w samochodzie budziły wiele kontrowersji, podobnie jak brak grzywny za ich niestosowanie. Mogliśmy spotkać się z opiniami, że ich wprowadzenie nie miało nic wspólnego z poprawą bezpieczeństwa na drogach.
Co więcej, przepisy wskazujący na alkomat wymagany we Francji we wszystkich pojazdach okazał się trudny do egzekwowania. Decyzję o jego wprowadzeniu tuż przed wyborami podjął Nicolas Sarkozy, wychodząc naprzeciw oburzeniu Francuzów wynikającego z dużej liczby piratów drogowych. Natomiast z wprowadzeniem uchwalonych przepisów w życie musiał zmierzyć się nowy prezydent Francois Holland, który wygrał wybory w 2012.
Mimo prób radzenia sobie z nową sytuacją zaledwie po 3 miesiącach od wejścia w życie przepisów o obowiązkowym alkomacie we Francji, minister spraw wewnętrznych Manuel Valls zawiesił wprowadzony przez prezydenta obowiązek. Za oficjalny powód podano brak wystarczającej ilości sprzętu na rynku.
Czy mimo zniesienia przepisów we Francji warto mieć alkomat w swoim samochodzie?
Z zakupem alkomatu wiąże się wiele korzyści, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości urządzenie, które niejednokrotnie okaże się przydatne. Przede wszystkim, dzięki alkomatowi możemy sprawnie sprawdzić ilość promili w wydychanym powietrzu, co pozwoli nam podjąć rozsądną decyzję przed prowadzeniem pojazdu po spożyciu nawet niewielkiej ilości trunku. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, kiedy dobrze się czujemy i wydaje nam się, że wszystko mamy pod kontrolą. Jednak może okazać się, że to tylko pozory, a przedstawiony na urządzeniu wynik wskazuje na konieczność rezygnacji z prowadzenia.
Wsiadanie za kółko pod wpływem alkoholu może przyczynić się do wystąpienia szeregu poważnych konsekwencji, które wpłyną nie tylko na nasze życie, ale również na los innych osób. Pamiętajmy, że na drodze jesteśmy odpowiedzialni zarówno za siebie, jak i za naszych pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Gdzie kupić dobrej jakości alkomat?
Planując inwestycję w wysokogatunkowy alkomat, warto zapoznać się z przedstawionymi w naszym asortymencie urządzeniami. To dobrej klasy sprzęt pochodzący od zaufanych i cenionych producentów. Oferowane przez nas alkomaty wyróżniają się solidną konstrukcją, wyposażeniem w szereg przydatnych funkcji oraz precyzyjne czujniki zapewniające wiarygodne wyniki pomiarowe.
Zapewniamy również fachowe doradztwo, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że szeroki wybór urządzeń może przysporzyć drobnych problemów z dokonaniem optymalnego wyboru. Z chęcią posłużymy szeregiem cennych porad oraz wskazówek, dzięki którym transakcja przebiegnie w sprawny i szybki sposób.
[product id="1490, 759, 773, 767, 1117"]
Czy wymagany jest alkomat we Francji? Podsumowanie
W 2012 roku we Francji ustanowiono obowiązek posiadania alkomatu w każdym samochodzie. Nowe przepisy uchwalił ówczesny prezydent Nicolas Sarkozy, natomiast w życie wprowadziła jego następca Francois Holland. Mimo iż cel był poważny, ponieważ dotyczył coraz częściej pojawiających się piratów drogowych, to jego egzekwowanie nie przynosiło skutków. W związku z tym w październiku, czyli zaledwie trzy miesiące po wprowadzeniu, podjęto decyzję o zniesieniu przepisów.
Mimo iż obecnie te urządzenia we Francji nie są obowiązkowe to warto, abyśmy wybierając się tam na wakacje, zabrali ze sobą swój alkomat osobisty. To doskonały pomysł, który może pomóc nam uniknąć poważnych konsekwencji, które mogłyby kosztować nas lub innych uczestników ruchu drogowego zdrowie, a nawet życie.
Przeczytaj także: Które badanie alkomatem jest wiążące?