Jeśli jeszcze nie zaopatrzyłeś się w swój osobisty alkomat z naszego asortymentu lub po prostu nie masz go akurat pod ręką, możesz spróbować oszacować zawartość alkoholu we krwi. W takich okolicznościach bardzo przydatna jest umiejętność przeliczania etanolu. Choć metoda ta jest oczywiście niedoskonała, może uchronić nas przed podjęciem niepotrzebnego ryzyka. Zasady dotyczące tego, jak przeliczać etanol są nieskomplikowane. Co więcej, można również skorzystać z internetowych kalkulatorów, które w swoich obliczeniach uwzględnią również inne ważne kwestie.
Jak przeliczyć etanol na promile?
Chcąc dokonać przeliczenia etanolu, musimy uwzględnić ilość spożytego, czystego alkoholu, masę naszego ciała wyrażoną w kilogramach, a także współczynnik zawartości wody w organizmie. Ten ostatni różni się w zależności od płci – u kobiet wynosi średnio 0,6, u mężczyzn natomiast 0,7. Wzór na to, jak przeliczyć etanol na promile, prezentuje się następująco – ilość wypitego alkoholu dzielimy przez iloczyn masy naszego ciała i wspomnianego współczynnika.
Przeliczanie etanolu w przypadku kobiety ważącej 60 kilogramów, która wypiła 500 mililitrów piwa o 5-procentowej zawartości alkoholu, wymaga najpierw obliczenia ilości czystego alkoholu w wypitym trunku. W tej sytuacji jest to 25 gramów, a więc wynik końcowy to około 0,69 promila. Osobie, która zdecyduje się na prowadzenie pojazdu w takim stanie, grozi w Polsce kara pozbawienia wolności do 3 lat, zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, a ponadto 15 punktów karnych i grzywna w wysokości 5-60 tysięcy złotych. Prowadzenie samochodu, mając we krwi powyżej 0,5 promila, traktowane jest bowiem w Polsce jako przestępstwo.
Czego nie uwzględnia powyższy wzór na przeliczanie etanolu?
Choć podany wyżej wzór na przeliczanie etanolu bierze pod uwagę masę ciała czy zawartość wody w organizmie, pomija inne czynniki, które również mają niemały wpływ na to, jak nasz organizm zareaguje na alkohol. Pod względem płci ważne jest także to, że u kobiet znajdziemy mniej enzymu, który odpowiada za rozkład alkoholu. Z tego względu szybkość rozkładu etanolu będzie u nich mniejsza niż u mężczyzn. Przyjmuje się, że u kobiet wskaźnik ten wynosi 8-10 gramów czystego alkoholu na godzinę, u mężczyzn zaś od 10 do 12 gramów. Tym samym płynnie przechodzimy do kwestii tego, że podany wcześniej wzór na przeliczanie etanolu nie uwzględnia upływu czasu od rozpoczęcia i zakończenia jego spożywania.
Co więcej, ważny jest również wiek, a konkretnie fizyczne możliwości naszego organizmu. Ogólnie rzecz ujmując, im jesteśmy starsi, tym gorsza jest nasza tolerancja alkoholu. Nie bez znaczenia są również leki, które przyjmujemy, obecność chorób, pora roku, stopień zmęczenia czy tempo metabolizmu. Istotne jest ponadto to, czy alkohol spożywaliśmy wraz z jedzeniem, a nawet to, czy mieszaliśmy ze sobą trunki o różnej zawartości procentowej etanolu. Jak się bowiem okazuje, dwutlenek węgla zawarty w słabszych trunkach sprawia, że wchłanianie alkoholu z tych mocniejszych jest szybsze.
Jak przeliczać etanol, aby móc świadomie zdecydować o prowadzeniu pojazdu?
Jak wspomnieliśmy, wzór na to, jak przeliczyć etanol, może okazać się przydatny w niektórych przypadkach, jednak uzyskany w nim wynik nigdy nie będzie w pełni wiarygodny. Z tego powodu, jeśli chcemy świadomie decydować o prowadzeniu pojazdu, konieczne jest badanie dobrej jakości alkomatem, który jest regularnie kalibrowany. Przeliczanie etanolu samodzielnie nie uwzględnia bowiem wielu zmiennych i może być stosowane jedynie doraźnie.
Przeliczanie etanolu – jak interpretować wyniki w jednostkach mg/L i g/L?
Choć zdecydowana większość alkomatów podaje wynik w promilach, zdarza się, że na ekranie pojawią nam się jednostki mg/L bądź g/L. W przypadku tej pierwszej należy przemnożyć wynik przez 2,1, aby otrzymać odpowiednik w promilach – w drugim natomiast przez 1. Oznacza to, że 0,05 mg/L będzie się równało 0,105 promila, a 0,50 g/L to to samo co 0,5 promila. Należy przy tym mieć świadomość, ile wynosi błąd pomiaru w przypadku danego alkomatu.