Przenośny wykrywacz tlenku węgla Dräger 5500
Przenośny detektor Dräger 5500 – precyzyjny wykrywacz tlenku węgla, potocznie zwanego czadem – to specjalistyczne rozwiązanie dedykowane pracownikom służb BHP oraz Sanepidu, Straży Pożarnej, Policji i innym służbom mundurowym, a także kominiarzom. Wysokiej jakości urządzenie doskonale sprawdzi się również na potrzeby indywidualnych Odbiorców, w tym pracowników przebywających na terenie szczególnie zagrożonym występowaniem niebezpiecznego gazu. Niewielkich rozmiarów, solidny miernik sprzyja szybkiej analizie pomieszczenia pod kątem ewentualnej obecności tlenku węgla (CO).
Czad – podstawowe informacje
Toksyczny tlenek węgla (II)
Tlenek węgla (pełna nazwa: tlenek węgla (II), potoczna nazwa: czad) to nieorganiczny związek chemiczny – jak sama nazwa wskazuje – z grupy tlenków węgla, charakteryzujący się silnymi właściwościami chemicznymi. Bezbarwny, a zarazem bezwonny wykazuje maksymalną szkodliwość dla organizmu. Już niewielkie stężenie CO w powietrzu przyczynia się do zahamowania procesu transportu tlenu z płuc do poszczególnych tkanek, a w efekcie do niedotlenienia tkanek. Zgon jednostki występuje po średnio dwóch godzinach ciągłego wdychania.
Przyczyny zatrucia tlenkiem węgla
Dräger 5500 to wysokiej jakości miernik, którego budowa oraz funkcjonalność sprzyjają eksploatacji urządzenia w strefach szczególnie niebezpiecznych – zagrożonych wybuchem. Niezawodny, a zarazem maksymalnie precyzyjny doskonale sprawdzi się do zastosowań przemysłowych – podczas rutynowej kontroli skażenia oraz oceny jakości powietrza:
- Na stanowisku pracy (na potrzeby pracowników);
- Podczas szeroko pojętych akcji ratowniczych (również na potrzeby Straży Pożarnej i innych służb mundurowych);
- W studzienkach, kanałach oraz wszelkiego rodzaju zbiornikach;
- W oczyszczalniach ścieków;
- Na wysypiskach śmieci.
Dräger 5500 to urządzenie o szerokim spektrum działania, które może być również wykorzystywane do zastosowań indywidualnych. Wśród kluczowych przyczyn zatruć czadem – poza zatruciami przemysłowymi i pożarami – na szczególną uwagę zasługują: wadliwe piece gazowe oraz węglowe, a także eksploatacja piecyków w pomieszczeniach o niesprawnej wentylacji.
Objawy zatrucia czadem
Tak jak wspomniano wcześniej, wdychanie tlenku węgla prowadzi do niedotlenienia tkanek (hipoksji) – w pierwszej kolejności układu nerwowego oraz układu krążenia. Objawy zatrucia uzależnione są od stężenia objętościowego czadu w powietrzu:
- Przebywanie przez co najmniej 2h w pomieszczeniu, w którym stężenie CO nie przekracza 0,02% skutkuje lekkim bólem głowy;
- 1h w pomieszczeniu, w którym stężenie CO dochodzi do 0,04% skutkuje silnym bólem głowy;
- Po 45 min w pomieszczeniu ze stężeniem CO 0,08% pojawiają się zawroty głowy, wymioty oraz konwulsje. Po następnej godzinie dochodzi do trwałej śpiączki;
- Stężenie CO 0,16% warunkuje silny ból głowy, wymioty, konwulsje i zgon po niespełna 2h;
- Przy stężeniu CO 0,32% zgon następuje po 30 min, przy dwukrotnie większym po niecałych 20 min;
- Przebywanie w pomieszczeniu, w którym stężenie CO dochodzi do 1,28% powoduje utratę przytomności po dwóch wdechach i śmierć po 3 min.
Tlenek węgla łączy się w organizmie z hemoglobiną, tworząc tzn. karboksyhemoglobinę – związek ograniczający dopływ tlenu z płuc do poszczególnych tkanek. Wraz ze wzrostem jego procentowego udziału we krwi, jednostka zaczyna odczuwać coraz więcej dolegliwości – począwszy od lekkiego bólu głowy, poprzez silny ból głowy, ogólne osłabienie, nudności i oszołomienie, a skończywszy na przyspieszonym tętnie, zaburzeniach czynności serca, problemach z oddychaniem. Dodatkowo, wyróżnia się przewlekłe zatrucie czadem, którego objawami są m.in.: karminowa barwa skóry, objawy choroby Parkinsona, chód pingwini, brak apetytu, odwrócenie rytmu dobowego.
Dräger 5500 – wysoka czułość, prosta obsługa
Niewielkich rozmiarów miernik czadu charakteryzuje się kompaktowym kształtem oraz prostotą obsługi. Dwa przyciski umożliwiają dogodną eksploatację urządzenia nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach. Detektor zaopatrzony został w czuły sensor, w także prosty w zakresie wymiany filtr. System dwóch wlotów powietrza dodatkowo zwiększa funkcjonalność miernika.
Zalety urządzenia Dräger 5500
- Maksymalnie czuły sensor Dräger XXS – element odpowiedzialny za szybkie i dokładne pomiary w każdych warunkach.
- Dwa wloty powietrza umiejscowione po przeciwnych stronach – zlokalizowany w różnych miejscach wloty powietrza ograniczają ryzyko przerwania pracy w przypadku zasłonięcia jednego z nich.
- Solidna konstrukcja – sprzyjająca pracy w najcięższych warunkach, również w strefach zagrożonych wybuchem Z1 i Z2 (mgła, para oraz gaz), a grup wybuchowości IIA, IIB oraz IIC oraz w obszarach o klasach temperatur T1, T2, T3 i T4.
- Intuicyjny system alarmów – nie jeden, ale aż trzy rodzaje sygnałów ostrzegawczych, informujących o ewentualnych błędach: dźwiękowy, świetlny oraz w postaci wibracji.
- Podświetlany wyświetlacz – umożliwiający pracę w nocy bądź w pomieszczeniach z ograniczoną dostępnością światła.
- Automatyczny zapis – zapis 60 ostatnich alarmów, z dodatkową możliwością zgrania danych na komputer.
Dräger 5500 CO to lekkie urządzenie (120g), sprzyjające swobodnej eksploatacji na każdym obszarze w zakresie temperaturowym od -30 do 50°C. Niewielkich rozmiarów detektor skutecznie wykrywa tlenek węgla II, powszechnie zwany czadem – od 0 do 500 PPM. Sprzęt został dodatkowo wyposażony w zwiększające użyteczność i trwałość elementy: gumową obudowę odporną na negatywne działanie substancji chemicznych oraz wstrząsy i uderzenia, a także obrotowy zaczep umożliwiający łatwe, a zarazem pewne mocowanie.