Często bowiem alkohol krąży w krwi wiele godzin po spożyciu. Aby uniknąć błędnej oceny własnego stanu, warto zaopatrzyć się w alkomat i zawsze polegać na wiarygodnym wyniku. Wybór urządzenia może być niełatwy, zatem przed kupnem sprawdź, jakie są rodzaje tego typu sprzętów i zdecyduj, który będzie najlepszy dla Ciebie – alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy.
Jakie są rodzaje alkomatów? Czym się różnią?
Dwa najbardziej popularne rodzaje alkomatów to te półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne. Różną się one między sobą stosowanymi w urządzeniu sensorami, a to przekłada się na różnice nie tylko w sposobie działania, ale także w wiarygodności uzyskiwanych wyników oraz cenie. Oba zaś rodzaje alkomatów łączy to, że wykrywają poziom stężenia alkoholu we krwi na podstawie próbki wydychanego powietrza. Zatem ich stosowanie jest całkowicie nieinwazyjne i bardzo proste.
Sprawdź rekomendowane alkomaty półprzewodnikowe!
Sposób działania
Pomiaru ilości alkoholu w wydychanym powietrzu można dokonać na różne sposoby. Alkomaty półprzewodnikowe opierają swoje działanie na reakcji utleniania się alkoholu z wydychanego powietrza na powierzchni elektrody. W wyniku tego zwiększa się przewodność półprzewodnika proporcjonalnie do zawartości alkoholu w próbce. Informację o stężeniu etanolu obliczamy na podstawie zmian w rezystancji elektrody.
Alkomaty elektrochemiczne, podobnie jak półprzewodnikowe, bazują na reakcji utleniania alkoholu. Natomiast pomiar następuje dzięki związkom chemicznym znajdującym się na elektrodzie, po przereagowaniu z którymi powstaje kwas octowy. Uwalniane elektrony skutkują przepływem prądu. Stężenie alkoholu w próbce określa się na podstawie napięcia na potencjale elektrody.
Wiarygodność pomiaru
Pod względem dokładności pomiaru lepiej wypada alkomat elektrochemiczny. W lepszych modelach błąd pomiaru mieści się w granicach 5–10%. Natomiast w urządzeniach półprzewodnikowych może on nawet dochodzić do 20%! Ponadto wynik uzyskany za pomocą alkomatów elektrochemicznych jest dokładny co do tysięcznych części promila. Takiej dokładności nie dają alkomaty półprzewodnikowe, których wynik zwykle jest określony do dziesiętnych, w droższych wariantach setnych części promila.
Wariant elektrochemiczny alkomatu rzadziej też wymaga kalibracji – średnio co 500 pomiarów i minimum raz na rok. Tymczasem alkomat półprzewodnikowy należy kalibrować co 100–300 pomiarów i nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, czyli aż 2–5 razy częściej. Tym samym alkomat z sensorem elektrochemicznym jest znacznie bardziej wydajny. Dłużej także działa poprawnie bez potrzeby wymiany sensora na nowy.
Na wynik pomiaru dokonywanego za pomocą alkomatu półprzewodnikowego mogą wpłynąć wszelkie zanieczyszczenia próbki. Do tych zanieczyszczeń można zaliczyć chociażby nikotynę, węglowodory, aceton. Tym samym osobom, które palą regularnie wyroby tytoniowe lub zażywają leki dla diabetyków, zaleca się korzystanie z wersji elektrochemicznych, aby zminimalizować ryzyko sztucznego zawyżenia pomiaru.
Cena
Cena jest jedynym aspektem, w którym zdecydowanie korzystniej wypadają alkomaty półprzewodnikowe. Najtańsze urządzenia można bowiem nabyć już za kilkadziesiąt złotych, podczas gdy koszt alkomatów z sensorem elektrochemicznym jest od kilku- do kilkunastokrotnie wyższy.
Jaki alkomat – półprzewodnikowy czy elektrochemiczny – wybrać?
Alkomaty z sensorem elektrochemicznym przewyższają jakościowo alkomaty półprzewodnikowe. Pomiary dokonywane za ich pomocą są bardziej dokładne, mniej podatne na działanie czynników zakłócających, a urządzenia rzadziej wymagają kalibracji i dłużej dostarczają wiarygodnych wyników. Te z sensorem elektrochemicznym poleca się zatem osobom, które potrzebują bardzo dokładnych pomiarów (są one na m.in. stosowane przez policję), a także osobom regularnie palącym nikotynę lub diabetykom zażywającym leki. Natomiast alkomaty z sensorem półprzewodnikowym dobrze sprawdzą się dla osób, które od czasu do czasu chcą sprawdzić stan swojej trzeźwości przed rozpoczęciem jazdy.
Sprawdź polecane alkomaty elektrochemiczne!