Posiadanie alkomatu nie ma większego sensu, jeśli nie będzie pewności, że działa on poprawnie i za każdym razem będzie mógł dostarczyć prawidłowe wyniki. Oznacza to konieczność stałej kontroli jego stanu technicznego i reagowania na wszystkie pojawiające się niepokojące symptomy. Zlekceważenie prawidłowej obsługi może skończyć uszkodzeniem urządzenia, którego usunięcie będzie kosztowne, a także niemiłą niespodzianką, gdy np. okaże się, że wskazania alkomatu wykorzystywanego przez kontrolującego nas policjanta są odmienne.
Urządzenie może nas samo poinformować, że trzeba się nim zająć
Jak wiemy, sercem każdego alkomatu, umożliwiającym mu badanie składu wydychanego powietrza, jest bardzo czuły i wrażliwy na wszelkie niemal czynniki sensor. Uniknięcie ryzyka związanego z niepoprawną interpretacją dostarczanych elektronice testera wskazań albo nieodwracalnym uszkodzeniem czujnika jest niezwykle ważne i od niego zależy, czy przyrząd będzie mógł nam dobrze służyć przez wiele lat. Każdy producent dobrych urządzeń tego rodzaju zdaje sobie z tego sprawę, toteż niejedno samo poinformuje o tym, że należy wyłączyć dany egzemplarz z użytku i przekazać fachowcowi. Na wyświetlaczach pojawiają się więc różnego rodzaju komunikaty: może to być symbol SNR, SEN, CAL, albo np. ERR, czy inny podobny. Użytkownicy nierzadko miewają problemy z interpretacją ich treści, nie trzeba się jednak tym kłopotać – niezależnie bowiem od tego, czy alkomat poinformował nas o wykonaniu określonej liczby badań, a więc konieczności dokonania kalibracji, czy też o uszkodzeniu sensora, czy dowolnej usterce innego rodzaju, tak czy inaczej nie sposób poradzić sobie z tym samodzielnie. Kalibrację czy wymianę sensora wykona tylko fachowy serwis, taki jak Promil-lab. Jeśli więc na ekranie pojawił się zagadkowy komunikat – zapraszamy po pomoc. Naprawa alkomatów wielu typów nie stanowi dla nas żadnego problemu.
Regularnie weryfikuj poprawność pracy alkomatu
Ile razy zazwyczaj wykonujemy badanie alkomatem? Jeśli nigdy go nie powtarzamy, możemy nawet nie mieć świadomości, że nasze urządzenie przestało dostarczać nam prawidłowych wyników. Konsekwencje jakie nam grożą, gdy z błędnego przeświadczenia o naszym stanie wyprowadzi nas np. policjant podczas długiej poświątecznej czy innej podróży, łatwo sobie wyobrazić. Dlatego nawet, jeśli nasz egzemplarz zawsze jest użytkowany poprawnie i nie narażany na bardzo silne stężenie alkoholu w oddechu człowieka, który pił go bezpośrednio przed badaniem, ani na skrajne temperatury czy chemiczne opary, dobrze jest powtórzyć test. Jeśli wyniki uzyskiwane przy badaniu tej samej osoby w krótkich odstępach czasu mocno się od siebie różnią, należy wyłączyć urządzenie z użytkowania. Podobnie wówczas, gdy człowiek ewidentnie pijany dowie się z alkomatu, że w jego oddechu nic nie wykryto, a u trzeźwego z kolei wykryte zostaną promile. Są to typowe rezultaty rozkalibrowania. Aby odzyskać możliwość wykonywania poprawnych badań i wyeliminować ryzyko uszkodzenia sensora, nie warto więc zwlekać i jak najszybciej udać się do nas.