Od kliku lat polskie prawo daje możliwość powrotu za kierownicę niektórym z osób, wobec których, za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym zastosowano środek karny w postaci czasowego lub dożywotniego odebrania prawa jazdy. Pomimo tego, popularność tego rozwiązania z jakichś przyczyn nie jest tak duża jak można by się tego spodziewać. A przecież odzyskanie mobilności oznacza znaczne ułatwienie codziennego życia. Przyjrzyjmy się więc temu, jak wygląda uzyskiwanie pozwolenia na prowadzenie samochodu wyposażonego w blokadę.
Niezbędna jest decyzja sądu
Jeśli upłynęła już połowa czasu trwania zakazu lub dziesięć lat, jeśli jest on dożywotni, można złożyć do sądu, który wydawał wyrok w I instancji wniosek o zmianę orzeczenia, tj. w tym przypadku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdu przez blokadę alkoholową. Należy mieć na uwadze, że sąd wcale nie musi się do niego przychylić – kluczową jego częścią będzie zatem uzasadnienie. Trzeba w nim dowieść, że za taką decyzją przemawiają istotne przesłanki i że jej wydanie nie będzie skutkowało zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu. Pierwszym istotnym zagadnieniem będzie więc fakt zrozumienia swojej winy i wykazania skruchy, a także przyjęcia konsekwentnej postawy w postaci unikania naruszeń prawa w ciągu dotychczasowego realizowania zakazu. Ważnym argumentem będzie też rezygnacja ze spożywania alkoholu czy też np. przejście stosownej terapii, jeśli sytuacja osoby objętej zakazem tego wymagała.
Duże znaczenie ma także kwestia wpływu braku możliwości poruszania się samochodem na codzienne życie – a więc obniżenie zdolności do zaspokojenia potrzeb materialnych własnych i innych utrzymywanych osób, czy sprawowania nad kimś opieki. Jeśli odzyskanie prawa jazdy otwiera przed wnioskującym konkretne perspektywy w tym zakresie, warto je opisać. Wszystkie poruszone kwestie dobrze poprzeć wszelką możliwą dokumentacją.
Uzyskawszy upragnioną zmianę orzeczenia, należy szczególnie mieć się na baczności. By decyzja ta została cofnięta, nie trzeba ponownie wsiadać za kierownicę samochodu bez blokady po pijanemu – wystarczy w sposób rażący naruszyć bezpieczeństwo w jakikolwiek inny sposób.
Pijany kierowca nie ruszy z miejsca
Każda oferowana przez nasz sklep blokada alkoholowa to urządzenie wysokiej klasy. Zapewnia nie tylko skuteczne zabezpieczenie przed samodzielnym uruchomieniem samochodu przed osobę nietrzeźwą (próba użycia np. pompki także poskutkuje zablokowaniem zapłonu), ale niezawodność i dużą wygodę użytkowania.
Trzeba jedynie pamiętać o tym, że fakt instalacji blokady musi być odnotowany w dowodzie rejestracyjnym, a diagnosta powinien sprawdzić poprawność jej działania. Nie zapominajmy także o tym, że, jak każdy inny alkomat, urządzenie to wymaga regularnej kalibracji – serwis Promil-lab służy w tym zakresie swoimi błyskawicznymi usługami. Nie warto tego lekceważyć, jako że zaświadczenia dokumentującego jej wykonanie może zażądać funkcjonariusz policji podczas kontroli drogowej.