Każdy pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo jego pracowników i innych osób, jakie znajdują się w miejscu wykonywanych na jego rzecz zadań. Oznacza to konieczność zadbania o szereg zagadnień, w tym reagowanie na przypadki stawienia się do pracy w stanie nietrzeźwym. Trzeba jednak postępować w sposób zgodny z obowiązującymi w naszym kraju przepisami. Warto także dysponować sprzętem, dzięki któremu wiarygodność każdego kolejnego badania nie będzie budzić najmniejszych wątpliwości.
Każde podejrzenie warto wyjaśnić
Nietrzeźwość nie pomaga w wykonywaniu żadnej pracy, a są i takie, w którym niesie ze sobą wiele poważnych zagrożeń – od niedostatecznej jakości jej rezultatów, po ryzyko groźnych w skutkach wypadków. Branże, w których jest to szczególnie istotne, można by wymieniać niemal w nieskończoność. Jest to nie tylko transport drogowy, ale także np. wszelkiego rodzaju budownictwo, w którym pracownicy przemieszczają się na po niewykończonych konstrukcjach, nierzadko na wysokości oraz posługują się niebezpiecznymi narzędziami, pojazdami, wodzidłami i innymi maszynami o dużej mocy, a także transportują elementy do znacznej masie.
Każde podejrzenie (musi być ono uzasadnione, z reguły nie można więc wykonywać badań wyrywkowych) znajdowania się pracującej osoby pod wpływem alkoholu – gdy np. dziwnie się zachowuje i czuć od niego charakterystyczną woń, powinno więc zostać czym prędzej wyjaśnione. Pracodawcy nie wolno jednak zmusić żadnej z nich do badania – konieczna jest jej zgoda, w innym przypadku będzie można mówić o naruszeniu dóbr osobistych. Niezależnie od tego, czy ją uzyska, może tylko zdecydować o odsunięciu od wykonywania swoich czynności. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że brak zgody na test można potraktować jako potwierdzenie zarzutu nietrzeźwości. Ponadto nie jest ona potrzebna wówczas, gdy do jego przeprowadzenia przystępuje wezwana na miejsce policja. Wyjątkiem jest wypadek przy pracy. Uczestniczący w nim pracownik musi poddać się badaniu trzeźwości. Inaczej ryzykuje utratę świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, nawet gdy w jego organizmie nie było nawet śladu alkoholu.
Jeśli wynik testu alkomatem budzi wątpliwości badanego, rozwiązaniem jest poddanie go badaniu krwi na koszt pracodawcy – może on jednak obciążyć nim podwładnego, jeśli wykaże ono stan nietrzeźwości.
Zadbaj o właściwy sprzęt
Aby każde badanie mogło przynieść wiarygodny wynik, warto wyposażać się w alkomaty z atestem, jakie można nabyć korzystając z oferty naszego sklepu. Profesjonalne urządzenie ze świadectwem wzorcowania pozwoli natychmiast uzyskiwać pewne wyniki i eliminować podstawy do jakichkolwiek sporów – tym bardziej, że pracownik, wobec którego wysunięto podejrzenie znajdowania się w stanie nietrzeźwości także ma prawo domagać się wykonania testu. Inwestując w wysokiej klasy sprzęt nie można zapominać także o pozornych drobiazgach, jak np. czyste ustniki, jeśli nie jest to model bezustnikowy. W innym wypadku, czyli gdy nie będzie możliwości prawidłowego użycia alkomatu, odmowę poddania się badaniu będzie można uznać za zasadną. Promil-lab zapewnia wszystko, co jest niezbędne do właściwego użytkowania testerów trzeźwości, włącznie z opieką serwisową. Zapraszamy do korzystania z naszej oferty.