Kontrola trzeźwości przez przełożonych przed lub w trakcie pracy budzi duże emocje wszystkich zainteresowanych stron. Z jednej strony podnoszone są kwestie bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności, z drugiej mówi się o konieczności dóbr osobistych. Na przestrzeni ostatnich kilku lat w polskich przepisach dochodziło do kilku istotnych zmian. A niewątpliwie warto wiedzieć w jakich okolicznościach można używać atestowanego alkomatu na terenie zakładu pracy. Podpowiadamy również, które modele z asortymentu Promil-Lab są godne uwagi w kontekście systematycznych kontroli pracowników.
Jeżeli wszyscy zgadzają się na badanie, nie ma już konieczności wzywania uprawnionych organów
Za stawienie się do pracy pod wpływem alkoholu grożą poważne konsekwencje dyscyplinarne. Trzeba tutaj zaznaczyć, że pracodawca może je wyciągnąć na podstawie rozmaitych przesłanek, takich jak zeznania świadków, sposób zachowania się czy oddech zalatujący trunkiem u osoby podejrzanej. Dlatego to pracownicy najczęściej żądali testu trzeźwości, przeprowadzonego przez służby wyposażone w alkomat dowodowy, aby móc wykazać swoje racje ponad wszelką wątpliwość. Wśród dostępnych u nas modeli alko-testerów wiele z nich prezentuje najwyższą jakość i faktycznie wykorzystuje się je do takich badań. A co w sytuacji, kiedy pracownik odmawia poddania się badaniu trzeźwości, a pracodawca chce mieć w ręku mocne dowody? Wobec braku zgody podwładnego pozostaje wezwanie przedstawicieli organu odpowiadającego za utrzymanie porządku publicznego – czyli najczęściej funkcjonariuszy policji. Innym przykładem takich osób z potrzebnymi uprawnieniami mogą być inspektorzy BHP.
W sklepie Promil-Lab znajdziesz niejeden alkomat, który spełnia normy EN-PN 16280 oraz EN-PN 15964
Wyjątkowej uwagi wymaga fakt, iż „przymusową” kontrolę należy uzasadnić obiektywnymi okolicznościami (np. sytuacjami podkreślonymi w akapicie powyżej), a badanie wyrywkowe lub okresowe dopuszczalne jest wyłącznie w momencie, kiedy charakter wykonywanej pracy wymaga wyjątkowej prewencji przeciwalkoholowej. Do tej kategorii niewątpliwie zaliczają się zawody wykonywane w placówkach służby zdrowia oraz kierowcy samochodów, ciężarówek, sternicy statków, maszyniści pociągów, piloci samolotów...
Niezwykle istotne jest, aby alkomat użyty podczas kontroli nie pozostawiał żadnych złudzeń co do wiarygodności wyniku badania. Tę pewność gwarantują jedynie urządzenia z najwyższej półki, które pomyślnie przeszły szereg skrupulatnych testów oraz zostały profesjonalnie skalibrowane. AlcoSensor RBTXL, AlcoForce Cobra czy Sentech ALP-1 to tylko ułamek testerów, jakie spełniają wyśrubowane normy. Przedstawiciele Promil-Lab czekają na kontakt z Twojej strony, aby szczegółowo omówić zalety i specyfikację poszczególnych modeli atestowanych alkomatów.