Prawidłowa i szybka detekcja gazu to gwarancja bezpieczeństwa. Rozumie się przez to nie tylko ochronę mienia, ale także życia i zdrowia. Jest niezbędna i nieoceniona w tych miejscach, gdzie istnieje możliwość pojawienia się niebezpiecznych stężeń gazów palnych i toksycznych, a więc w wielu gałęziach przemysłu.
Detekcja gazu – co to znaczy?
Detekcja gazu to nic innego jak sprawdzanie, w jakim stężeniu występuje dany gaz w powietrzu. Taki proces przeprowadza się zazwyczaj w pomieszczeniu zamkniętym. Zwłaszcza tych, w których znajdują się instalacje oraz urządzenia gazowe, ponieważ są one zagrożone wyciekiem paliwa gazowego i eksplozją.
Najczęściej wykorzystywane paliwo gazowe w tego typu obiektach to gaz ziemny, którego głównym składnikiem jest metan. Jest to gaz lżejszy od powietrza, wybuchowy, ale także bezwonny i niewidoczny, co powoduje konieczność posiadania niezawodnych detektorów gazów.
Oprócz paliw gazowych niebezpieczeństwo mogą stanowić również spaliny, powstające na skutek spalania urządzeń gazowych. Budowa obiektów, które mogą stwarzać wyżej wymienione zagrożenia, wymaga odpowiednich pozwoleń, a ich działanie oraz sama detekcja gazu objęte są regulacjami prawnymi.
Detekcja gazu – jakie jest jej zadanie?
Przede wszystkim dobry i jakościowy detektor powinien maksymalnie zwiększać nasze szanse na wczesne wykrycie potencjalnego wycieku, co z kolei wpływa na szybkość ostrzeżenia przed możliwym wybuchem i wdrożenie wszelkich możliwych środków, aby chronić życie oraz zdrowie ludzkie.
Przenośne detektory gazu dają ponadto możliwość stosowania w strefach zagrożonych wybuchem, co jest nieocenione podczas wszelkich działań ratowniczych. Warto, by wybierać takie urządzenia, które są w stanie wykrywać jak największą ilość różnych gazów, ponieważ o zagrożeniu może świadczyć nie tylko wysokie stężenie metanu w powietrzu.
W niektórych obiektach dla zwiększenia bezpieczeństwa muszą się także znaleźć stacjonarne systemy detekcji gazów, których prawidłowe użytkowanie zostało precyzyjnie określone przez prawo. Ich najważniejszym zadaniem jest w razie niebezpieczeństwa odcięcie dopływu paliwa gazowego do znajdującego się w stanie zagrożenia odcinka instalacji. Taki system jest także połączony z wentylacją, której działanie w sytuacji alarmowej prowadzi do zmniejszenia stężenia toksycznego gazu, co dodatkowo wpływa na poziom bezpieczeństwa.
Detekcja gazu – gdzie znajduje zastosowanie?
Detektory gazu to instalacje i urządzenia, które zdają egzamin w przypadku wielu gałęzi przemysłu. Jest to między innymi przemysł spożywczy, gdzie ze względów bezpieczeństwa należy kontrolować poziom tlenku oraz dwutlenku węgla, a także amoniaku i freonów.
Będą to również kotłownie, laboratoria, zakłady produkcyjne, a nawet szpitale, baseny czy podziemne tunele i garaże.
Przenośne detektory znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie ulatniają się szkodliwe i toksyczne gazy. Taki podręczny sprzęt chętnie wykorzystują więc zakłady komunalne, przemysłowe oraz firmy działające w różnorodnych branżach. Są niezbędne również w magazynach, w których przechowuje się substancje niebezpieczne. Co ważne, można ich używać przez dłuższy czas z dala od źródeł prądu.
Detekcja gazu powinna być przeprowadzana odpowiednio często i zawsze zgodnie z zaleceniami, aby zapewnić najwyższy stopień bezpieczeństwa ludziom, a także uchronić się przed znacznymi stratami. Odpowiedni detektor gazu to niezbędny przyrząd, który zapewnia płynną i sprawną pracę wielu zakładów przemysłowych.