Bardzo często kierowcy uważają, że z racji, iż piwo jest niskoprocentowym alkoholem to już po krótkim czasie od jego wypicia, można śmiało usiąść za kierownicę i prowadzić samochód. Niestety prawda na ten temat jest zupełnie inna. Należy pamiętać, że piwo jest alkoholem, po którego spożyciu należy odczekać odpowiednio długą ilość czasu, chcąc podejmować się prowadzenia samochodu. Często w głowie kierowcy pojawia się myśl "przecież to tylko dwa piwa"– po jakim czasie można prowadzić? Ile się trzeźwieje po dwóch piwach? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule!
Dwa piwa – po ilu godzinach można jechać samochodem?
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że piwo z reguły zaliczane jest do alkoholi niskoprocentowych, a więc tych posiadających niewielką zawartość czystego etanolu. Na rynku piwnym wyróżnić można zarówno piwa bezalkoholowe, piwa lekkie, piwa pełne posiadające zawartość alkoholu oscylującą w granicach 2 – 6%, a nawet 10%. W przypadku chęci określenia czasu, który konieczny jest na pozbycie się alkoholu z organizmu, należy uprzednio zapoznać się z pojęciem standardowej jednostki alkoholu. Wspomniana jednostka wynosi 10 g lub 12,5 ml czystego alkoholu etylowego. Trzymając się wspomnianego przelicznika, piwo o pojemności 500 ml oraz zawartości 5% alkoholu powinno zawierać około dwóch standardowych jednostek alkoholu.
Dwa piwa – ile się trzeźwieje?
Aktualnie polskie prawo dopuszcza maksymalną zawartość alkoholu w krwi kierowcy wynoszącą 0,2 promila. W przeliczeniu wartość ta wynosi 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. W przypadku, w którym wspomniana wartość zostanie wydmuchana w policyjnym alkomacie, można mieć pewność, iż wynik ten nie kwalifikuje czynu jako przestępstwa. W przypadku przekroczenia wspomnianej wartości kierowca może ponieść nie tylko poważne konsekwencje prawne, ale także stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia swojego, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Spożycie dwóch piw – kiedy można jechać?
Należy zaznaczyć, że czas na wytrzeźwienie po wypiciu alkoholu zależny jest od wielu czynników. Jedną z kwestii warunkującą stężenie alkoholu we krwi jest zawartość procentowa etanolu w danym piwie. Warto pamiętać, że wartość ta jest niezwykle zróżnicowana w zależności od poszczególnych rodzajów i gatunków piwa. Dodatkowo czas wytrzeźwienia warunkują także czynniki indywidualne, takie jak wiek, płeć, waga bądź też wzrost osoby pijącej. Wynika to, z faktu rozkładania się alkoholu na cały organizm pijącego. Wpływ na wydłużenie czasu może mieć także samopoczucie psychiczne, fizyczne, przyjmowane leki oraz sposób spożywania alkoholu. Co ciekawe, alkohol wchłania się zupełnie inaczej w trakcie jego picia podczas spożywania posiłku, a całkowicie odmiennie podczas picia bez spożywania jedzenia. Właśnie dlatego pijąc alkohol na pusty żołądek, każdy z nas upija się znacznie szybciej.
Dwa piwa - po jakim czasie można prowadzić?
Na samym początku warto zaznaczyć, że czas trzeźwienia jest niezwykle indywidualną kwestią. Często zdarza się, że obie osoby, spożywające tę samą ilość alkoholu trzeźwieją w zupełnie innym czasie, z uwagi na fakt, iż mogą mieć zupełnie inne stężenie alkoholu w swojej krwi. Dokładne określenie czasu potrzebnego na pozbycie się zawartości alkoholu z organizmu nie jest możliwe. Należy jednak mieć na uwadze, iż czas trzeźwienia jest tym dłuższy, im większa jest zawartość alkoholu spożywanym piwie. Choć wiele osób może dziwić ten fakt, spożycie dwóch piw również wymaga zrezygnowania z prowadzenia samochodu na najbliższe kilka godzin.
Czas trzeźwienia po wypiciu wspomnianej ilości alkoholu zazwyczaj wynosi około 3 lub nawet 4 godzin. Zdarzają się również przypadki, że trzeźwienie po wypiciu dwóch piw może trwać o wiele dłużej. Wynika to z faktu, że proces metabolizowania alkoholu w wątrobie i wydalania go z organizmu musi zostać poprzedzony odczekaniem odpowiedniej ilości godzin. Dla bezpieczeństwa swojego oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego najlepszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z prowadzenia samochodu do następnego dnia. W takim przypadku regeneracja organizmu przebiegnie prawidłowo i pozwoli na poruszanie się pojazdem w sposób bezpieczny.
[product id="877, 1121, 760"]