Współcześnie coraz większy odsetek kierowców decyduje się na zakup własnego alkomatu. Zaostrzone przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu, a także szereg akcji i kampanii edukacyjnych sprawiają, że wśród osób aktywnie uczestniczących w ruchu drogowym wzrasta poziom samokontroli.
Producenci alkomatów coraz częściej oferują bardzo intuicyjne urządzenia, przeznaczone do użytku prywatnego. Nowoczesne modele zapewniają szybki i sprawny pobór próby, a także dokładne oraz precyzyjne wyniki pomiarowe.
Jednym z przedsiębiorstw od lat zajmujących się produkcją i dystrybucją wysokiej jakości alkomatów dla klientów indywidualnych jest Promiler. Kalibracja natomiast to aspekt, o którym obligatoryjnie musi pamiętać każdy posiadacz tego typu urządzenia. W końcu rozregulowany sprzęt nie będzie w stanie pokazać nam wiarygodnego wyniku, a tym samym przestanie spełniać swoją podstawową funkcję. Co warto więc wiedzieć o tym procesie? Po jakim czasie należy zdecydować się na kalibrację alkomatu Promiler?
Jak skalibrować alkomat?
Należy wyraźnie podkreślić, że kalibracja alkomatu wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Dlatego w przypadku upływu terminu zaleca się skorzystanie z usług profesjonalisty lub autoryzowanego serwisu. Dobrze jest wybrać profesjonalistę z doświadczeniem w kalibracji alkomatów, który posiada odpowiednie narzędzia i środki do przeprowadzenia całej procedury zgodnie z normami oraz wytycznymi producenta.
Samodzielne wykonawstwo kalibracji nie jest możliwe. Wzorce etanolowe, wykorzystywane w tym procederze, dostępne są wyłącznie dla profesjonalnych i wykwalifikowanych jednostek. Wiarygodność wzorców powinna być potwierdzona w Głównym Urzędzie Miar.
Promiler, kalibracja – jak przebiega proces?
Proces kalibracji alkomatu Promiler rozpoczyna się od przygotowania stanowiska pracy i zweryfikowania stanu urządzenia. Sprawdzenie, czy działa sprawnie, jest niezwykle istotne w kontekście dostosowywania parametrów w kolejnych etapach procedury. W dalszej kolejności profesjonalista wykonuje testy kontrolne oraz na podstawie otrzymanych danych wykorzystuje odpowiednią ilość substancji referencyjnej o znanym stężeniu alkoholu. Następnie należy poczekać na wynik pomiaru i dostosować ustawienia alkomatu.
Cała procedura musi być przeprowadzana zgodnie z obowiązującymi normami jakościowymi. Po zakończeniu kalibracji alkomatu Promiler klient otrzymuje certyfikat potwierdzający profesjonalne i kompleksowe wykonawstwo czynności.
Po jakim czasie konieczna jest kalibracja alkomatu Promiler?
Alkomaty Promiler to solidne urządzenia, które cechują się szybkością działania, szerokim zakresem pomiarowym, intuicyjnym, czytelnym interfejsem, a także szeregiem funkcji dodatkowych. Jedną z wbudowanych w oprogramowanie opcji może być sygnalizacja dźwiękowa, informująca kierowcę o konieczności wykonania kalibracji.
Jeśli alkomat nie posiada takiej funkcji, to bardzo często tego typu sprzęt zapisuje w systemie ilość pomiarów od ostatniej kalibracji. To udogodnienie również ułatwia zweryfikowanie, czy nasze urządzenie wymaga wyregulowania. Częstotliwość wykonawstwa kalibracji może zależeć także od sposobu i intensywności użytkowania oraz warunków przechowywania.
Alkomat Promiler – kalibracja z certyfikatem
Decydując się na kalibrację urządzenia, należy wybierać sprawdzonych i profesjonalnych usługodawców, którzy posiadają niezbędne kwalifikacje do wykonywania tej wieloetapowej procedury. Dlatego też warto dopilnować tego, aby firma wystawiła tzw. certyfikat adiustacji oraz świadectwo wzorcowania. Oba te dokumenty mogą zostać wydane przez autoryzowany serwis lub profesjonalistę posiadającego odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje.
Posiadanie certyfikatu i świadectwa stanowi formalne potwierdzenie, że urządzenie jest gotowe do wykonywania wiarygodnych oraz precyzyjnych pomiarów stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Jednocześnie należy podkreślić, że w przypadku zakupu nowego sprzętu kalibracja powinna zostać wykonana przez serwis/przedsiębiorstwo tuż przed wysyłką lub przed przekazaniem alkomatu w ręce klienta.