Alkohol to substancja psychoaktywna, która jest bardzo powszechna w naszym kraju. Wysokoprocentowe trunki są pite przy wielu ważnych okazjach, a piwo po pracy dla niektórych osób stanowi swojego rodzaju rytuał. Każda ilość alkoholu wpływa na ograniczenie funkcji motorycznych ciała. Ponadto czas reakcji jest nieco mniejszy, a także pijana osoba może mieć problemy z prawidłową oceną, tego co widzi. W związku z tym prowadzenie samochodu czy innego pojazdu należy do bardzo nierozsądnych, jeżeli wcześniej wypiłeś chociażby jedno piwo.
W przypadku kierowców sprawa wydaje się oczywista. Do tej pory powstało wiele kampanii społecznych, które nieustannie uczulają, że nie należy wsiadać za kółko po alkoholu, gdyż można przez to stracić życie. Co gorsza - można tego życia kogoś pozbawić. Jednak nie tylko jazda samochodem po alkoholu nie jest bezpieczna. Dotyczy to także jazdy rowerem. W poniższym artykule opowiemy Ci między innymi o tym, czy można jeździć rowerem po alkoholu. Postaramy się także dać Ci obszerną odpowiedź na pytanie - co grozi za jazdę rowerem po alkoholu.
Jazda rowerem po alkoholu - nowe przepisy
5 stycznia 2022 roku zostały uchwalone nowe przepisy dotyczące wysokości kar za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu. To wykroczenie, które karane może być mandatem nawet o wysokości dwóch i pół tysiąca złotych. To naprawdę dużo pieniędzy, więc po wypiciu piwa warto odpuścić sobie jazdę na rowerze.
Pamiętaj o tym, że do jazdy na rowerze nie potrzebujesz żadnych dokumentów - poza dowodem osobistym. Oczywiście dotyczy to osób pełnoletnich. W związku z tym to na Tobie spoczywa odpowiedzialność znajomości zasad ruchu drogowego, a także stosowania się do nich.
Wielu rowerzystów, którzy z tego środka transportu korzystają raz na jakiś czas, zapominają o tym, że rower powinien być wyposażony w odpowiednie oświetlenie. Ponadto przeznaczony jest przede wszystkim do poruszania się po ścieżkach rowerowych i ulicach. Wyjątkowo dozwolona jest jazda po chodniku.
Co grozi za jazdę rowerem po alkoholu?
Jazda rowerem po spożyciu alkoholu to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Podejmując się tego, narażasz się przede wszystkim na utratę zdrowia lub życia. Dotyczy to także innych uczestników ruchu - szczególnie jeżeli decydujesz się na jazdę po chodniku lub ulicy.
Jak już wspomnieliśmy jazda rowerem po spożyciu alkoholu wiązać się może także z niezwykle wysokimi karami pieniężnymi, więc jeżeli wypiłeś piwo - lepiej wybierz taksówkę lub komunikację miejską.
Jazda rowerem po alkoholu a prawo jazdy
Posiadanie prawa jazdy w żaden sposób nie usprawiedliwia jazdy rowerem po spożyciu alkoholu. Jeżeli jesteś kierowcą - tym bardziej powinieneś być uczulony na taki rodzaj zachowań. Osoba pod wpływem alkoholu pod żadnym pozorem nie powinna mieć możliwości prowadzenia jakiegokolwiek typu pojazdu.
Każdy odpowiedzialny kierowca powinien rozważyć zakup testera trzeźwości przeznaczonego do prywatnego użytku. Dzięki takiemu urządzeniu zawsze będziesz mógł upewnić się, czy legalnie możesz skorzystać z roweru. Możliwe jest to dzięki precyzyjnym pomiarom alkoholu w wydychanym powietrzu.
[product id="877,760,873"]
Jazda na rowerze po alkoholu - konsekwencje
Podjęcie tak nieodpowiedzialnej decyzji jak jazda na rowerze po alkoholu może wiązać się z wieloma konsekwencjami. To niezwykle niebezpieczne zachowanie szczególnie w gęsto zaludnionych miastach - gdzie nietrudno o sytuacje, gdzie pijana osoba nie da rady zareagować wystarczająco szybko, aby nie doszło do wypadku. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi już wiesz, jak brzmi odpowiedź na pytanie, czy można jeździć rowerem po alkoholu.
Być może jesteś zainteresowany kupnem alkomatu przeznaczonego do użytku osobistego? W takim wypadku serdecznie zachęcamy Cię do wizyty w naszym sklepie, gdzie znajduje się obszerna oferta dotycząca testerów trzeźwości. Na pewno znajdziesz tam model, który będzie odpowiadał zarówno Twoim potrzebom, jak i oczekiwaniom. Chcesz więcej dowiedzieć się o prawie i alkomatach? Zapoznaj się z resztą treści na naszym blogu!