Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest poważnym problemem, który doprowadza do śmierci bardzo wielu osób. Pijany kierowca swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla wszystkich znajdujących się w jego pobliżu osób. W momencie zauważenia znajdującej się pod wpływem wysokoprocentowych napojów osób powinniśmy w odpowiedni sposób zareagować, co może przyczynić się do ochrony wielu ludzkich istnień.
Pijany kierowca - co robić?
Jeśli widzimy, że pijana osoba wsiada za kółko lub już się za nim znajduje, nie powinniśmy bagatelizować takiej sytuacji, ponieważ może być ona tragiczna w skutkach. Bez znaczenia jest, czy dany kierowca ma zamiar przejechać krótki odcinek trasy, czy może wybrać się na dłuższą przejażdżkę. W żadnym z tych przypadków nie powinien on prowadzić samochodu. Dlatego jeśli zastanawiasz się nad odpowiedzią na pytanie - gdzie zgłosić pijanego kierowcę, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.
Pijany kierowca - gdzie zgłosić?
Przede wszystkim, kiedy zauważymy niepokojąco wyglądającą osobę, która zamierza prowadzić pojazd, powinniśmy natychmiast zareagować. Na początku możemy porozmawiać z kierowcą, jeśli jednak to nie przynosi skutków albo znajduje się on już za kółkiem, warto zgłosić zajście pod numerem 112. Podczas rozmowy musimy przedstawić dyspozytorowi jak najbardziej szczegółowy opis sytuacji, a także lokalizację oraz dane dotyczące samochodu sprawcy. Dzięki temu służby będą mogły sprawnie zareagować i szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia. Jeśli kierowca porusza się autem, warto za nim jechać w celu podawania na bieżąco dyspozytorowi dokładnego położenia, co ułatwi jego rychłe zatrzymanie.
Pijany kierowca - jak zapobiegać?
Niezwykle istotne jest codzienne zwiększanie świadomości kierowców, jak tragiczne w skutkach może być ich nieodpowiedzialne postępowanie. Dlatego coraz częściej możemy usłyszeć o wielu kampaniach reklamowych zapobiegających wsiadaniu za kierownicę po wypiciu alkoholu. Ponadto dobrym pomysłem jest zakup alkomatu na własny użytek, który pozwoli nam na zbadanie promili znajdujących się w naszym organizmie i uchroni nas przed jazdą pod wpływem alkoholu. Co więcej, musimy pamiętać o tym, że za jazdę po spożyciu wysokoprocentowych trunków grozi wysoka kara grzywny, która jest jednym ze sposobów na zapobieganie takim zachowaniom. Natomiast w przypadku powierzenia samochodu pijanemu kierowcy lub uczestnictwa w sytuacji jako pasażer, także możemy spodziewać się kary, która jest wynikiem niepowstrzymania kierującego pojazdem przed wsiadaniem za kierownicę. Dzięki temu zwiększona zostaje szansa, że dana osoba zastanowi się przed prowadzeniem po spożyciu alkoholu i tym samym nie dojdzie do potencjalnego wypadku.
Dlaczego warto zgłosić pijanego kierowcę?
Jeśli zastanawiamy się, czy zgłosić osobę pijaną, która prowadzi lub zamierza prowadzić samochód, odpowiedź powinna być jednoznaczna. Przed zgłoszeniem, jeśli istnieje taka ewentualność, możemy upewnić się, że dana osoba jest pijana. Jeśli natomiast nie mamy takiej możliwości, nie powinniśmy kierować się wyrzutami sumienia, ponieważ pijany kierowca może spowodować poważny wypadek. Jest on zagrożeniem dla siebie, a także dla innych osób znajdujących się w jego pobliżu. Dlatego konieczna jest z naszej strony natychmiastowa reakcja, która może przyczynić się nawet do ochrony ludzkiego życia.
Warto także pamiętać o tym, że czynności związane z zatrzymaniem kierowcy i rozwiązaniem całej sprawy powinniśmy zostawić policji, a nie działać na własną rękę, narażając swoje i innych życie. Jedynym sposobem na odpowiednią ingerencję jest uniemożliwienie kierowcy prowadzenia pojazdu. W takim celu możemy spróbować wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, a następnie wezwać odpowiednie służby. W każdej takiej sytuacji jest to kluczowy punkt, który pozwoli nam na spełnienie obywatelskiego obowiązku w prawidłowy i odpowiedzialny sposób.