Choć prawo jest takie samo dla wszystkich, w praktyce konsekwencje, z jakimi będzie musiała mierzyć się osoba, która w nieodpowiednim momencie znajdowała się pod wpływem alkoholu, mogą być różne i niekiedy niezwykle dotkliwe. Utrata prawa jazdy przez kogoś, kto np. zajmuje się prowadzeniem pojazdów, oznacza poważne życiowe komplikacje. Nie dziwi więc, że przedstawiciele szeregu zawodów, w tym szczególnie licznie kierowcy, wyposażają się w swoje własne alkomaty. Należy jednak pamiętać o tym, że dbałość o możliwość poddania się precyzyjnemu badaniu na jego zakupie się nie kończy.
Precyzja badania jest konieczna
Każdy kierowca, który zdecyduje się na zajęcie miejsca za kierownicą zanim całkowicie wytrzeźwieje tak samo zasługuje na potępienie, jednak konsekwencje braku pełnej sprawności w prowadzeniu pojazdu mogą być jednak rożne w zależności od jego rodzaju. Odpowiedzialność, jaka ciąży na osobie prowadzącej np. ważący kilkadziesiąt ton zestaw drogowy, często z ładunkiem o znacznej wartości, jest ogromna. A przecież nie trzeba być mocno pijanym, by ryzyko spowodowania wypadku radykalnie wzrosło. Przypomnijmy, że wystarczy jedynie 0,3 promila, by doznawać stanu euforii i obniżenia krytycyzmu, a także zaburzeń widzenia czy koordynacji wzrokowo-ruchowej.
To oznacza, że tester trzeźwości musi działać absolutnie poprawnie. Konieczne jest więc regularne oddawanie go do serwisu, takiego jak nasz, zwłaszcza po wykonaniu określonej przez producenta liczby badań lub upływie wskazanego przez niego czasu, kiedy to musi zostać wykonana kalibracja alkomatu, zestrajająca jego układ elektroniczny z aktualnym stanem, w jakim znajduje się sensor. Na tym jednak troska o właściwy stan urządzenia się nie kończy. Wymaga ona jeszcze przestrzegania szeregu zaleceń związanych z jego użytkowaniem.
Dbaj o swój alkomat
Przypomnijmy więc, że bardzo precyzyjny, ale też niezwykle wrażliwy sensor musi być chroniony przed wpływem szeregu czynników mogących zagrozić poprawności jego pracy. Będzie to nie tylko silne stężenie alkoholu zaraz po jego wypiciu, ale również np. opary gazów, paliw, czy nawet wysoka wilgotność. Nie należy także wykonywać badania natychmiast po wypaleniu papierosa, bo toksyczne związki zawarte w dymie mogą doprowadzić do uszkodzenia. Przepłukanie ust wodą jest wskazane też wówczas, gdy wcześniej spożyty został jakiś posiłek.
Alkomatowi szkodzi ponadto wpływ skrajnych temperatur. Zimą nie warto więc trzymać go w kabinie, jeśli pojazd będzie pozostawiony na dłuższy postój i nie będzie ona ogrzewana. Latem zaś trzeba zwracać uwagę na to, by nie przechowywać go w miejscach intensywnie nagrzewanych.
Kolejna sprawa to obserwowanie sposobu działania urządzenia. Wystąpienie błędu oznaczającego konieczność oddania do serwisowania może zostać zasygnalizowane, jednak oczywistym powodem do niepokoju są także np. poważne różnice w wynikach badań wykonanych w krótkich odstępach czasu na tej samej osobie. Każdy problem z alkomatem bez trudu rozwiążą doświadczeni fachowcy serwisu Promil-lab. Zapraszamy.