Alkohol zajmuje bardzo ważne miejsce w naszej kulturze. Chętnie sięgamy po niego na różnorodnych uroczystościach, w celu poprawienia sobie humoru i zniwelowania stresu. Niestety, mało kto z nas pamięta, jak bardzo wyniszcza cały organizm. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki jest wpływ alkoholu na mózg, zapoznaj się z naszym artykułem.
Negatywny wpływ alkoholu na mózg
W naszej kulturze alkohol stanowi niezwykle istotny element. Wielu osobom ciężko wyobrazić sobie bez niego jakąkolwiek uroczystość, spotkanie z przyjaciółmi czy piątkowy wieczór. Alkohol pozwala zapomnieć o problemach, odprężyć się i skutecznie poprawić humor. Jednak niestety nie ma on samych zalet.
Przede wszystkim bardzo niekorzystnie wpływa na ludzki organizm. Jego nadużywanie prowadzi do groźnych chorób serca, wątroby, żołądka i nerek oraz uszkodzenia układu nerwowego. Nadmierne spożywanie alkoholu stanowi również poważne zagrożenie dla jego centralnego elementu - mózgu. Należy pamiętać, że napoje procentowe zaburzają pracę neuroprzekaźników odpowiedzialnych za rozprowadzanie substancji chemicznych w mózgowiu. W wyniku tego trudniej kontrolować nam pojawiające się emocje czy zachowania. Właśnie przez zaburzenie neuroprzekaźników spora część osób po alkoholu staje się agresywna wobec innych.
Jaki jest inny wpływ picia alkoholu na mózg? Otóż po spożyciu napojów procentowych często tracimy pamięć w wyniku zaburzeń w hipokampie, czyli części mózgowia odpowiedzialnej za czucie i reagowanie. Należy pamiętać, że zaburzenia te mogą doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych.
Wpływ nadużywania alkoholu na mózg - skutki nadmiernego spożywania napojów procentowych
Mówi się, że wszystko jest dla ludzi, również alkohol. W pełni się z tym zgadzamy, jednak należy pamiętać o umiarze (zobacz alkomaty w naszej ofercie). Spożywając alkohol w rozsądnych ilościach, zależnych od indywidualnych czynników i sytuacji, nie musimy obawiać się o jego negatywny wpływ na nasz organizm. Jeśli jednak sięgamy po niego regularnie, musimy liczyć się z konsekwencjami.
Częste spożywanie alkoholu bardzo niekorzystnie wpływa na mózg. Może nawet doprowadzić do jego uszkodzenia i neurodegeneracji, która stanowi jedną z najczęstszych przyczyn chorób Alzheimera i Parkinsona. Ponadto nadużywanie alkoholu może spowodować zmniejszenie objętości mózgu oraz zanik móżdżku i hipokampa.
U osób, które spożywają alkohol często i w dużych ilościach, można zaobserwować nawet zmiany osobowości czy poważne zaburzenia funkcji poznawczych. Często stają się one agresywne, nieodpowiedzialne, a także przestają dostosowywać się do norm społecznych. U osób cierpiących na alkoholizm zauważalne są również zaburzenia funkcji układu limbicznego, odpowiadającego m.in. za zapamiętywania, emocje i zachowania seksualne.
Wpływ alkoholu na mózg zależy od wielu czynników!
Już znasz szkodliwy wpływ alkoholu na mózg człowieka, jednak powinieneś pamiętać, że substancja ta na każdego oddziałuje inaczej. To, do jakiego stopnia uszkadza mózgowie, zależy od wielu czynników m.in.:
- ilości wypitego trunku oraz częstotliwości jego spożywania,
- ogólnego stanu zdrowia osoby spożywającej alkohol,
- wieku inicjacji alkoholowej,
- płci,
- uwarunkowań genetycznych.
Najniebezpieczniejsze jest spożywanie alkoholu w szybkim tempie i na pusty żołądek. Ponadto należy pamiętać, że kobiety są narażone na większą liczbę negatywnych skutków nadużywania go niż mężczyźni. Częściej u pań dochodzi do uszkodzenia mózgu w wyniku spożywania nadmiernych ilości tego typu trunków. Najprawdopodobniej wynika to z różnic w metabolizmie alkoholu u obu płci. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy panów.
Ponadto na poważne uszkodzenia mózgu w wyniku spożywania alkoholu narażone są osoby młode, będące w okresie dojrzewania. Może u nich dojść do trwałych zmiana w częściach mózgowia odpowiadających za emocje. W efekcie osoby spożywające alkohol w bardzo młodym wieku zmagają się z silnymi lękami i poważnymi problemami emocjonalnymi. Zatem, zanim kolejny raz sięgniesz po wysokoprocentowy trunek, pamiętaj o negatywnym wpływie alkoholu na mózg. Natomiast, jeśli już sięgniesz po trunek wysokoprocentowy, możesz wyposażyć się w alkomat kontrolujący ilość alkoholu we krwi: