Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy jest dbanie o bezpieczeństwo swoich pracowników, a także wszystkich osób, które znajdują się na zakładzie pracy. W razie jakiegokolwiek wypadku to właśnie on odpowiada za powstałe zdarzenie. Sytuacja staje się tym bardziej skomplikowana, jeżeli pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu. Wtedy stwarza on zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla swoich współpracowników. Może to spowodować również spadek jakości wytwarzanych przez niego produktów czy świadczonych usług. Co więc pracodawca może zrobić w takiej sytuacji?
Alkomat pracodawca — zmiany w przepisach
Jeszcze niedawno przepisy dotyczące badania pracowników pod kątem występowania w ich krwi alkoholu nie były zbyt jasno określone. Powodowało to często duże zamieszanie oraz to, że duża część pracowników przychodziła do pracy pod wpływem. Jednak wszystko uległo zmianie 21 lutego 2023 roku. Wtedy to wprowadzono do Kodeksu pracy pewne przepisy, które jasno uregulowały prawa pracodawcy oraz pracownika pod kątem badania przy pomocy alkomatu. Na czym one polegały?
Przede wszystkim zmiany wprowadzone do Kodeksu pracy jasno wykazały prawa oraz obowiązki zarówno pracodawcy jak i pracownika w zakresie badania na obecność alkoholu. Jednocześnie oznacza to również, że od lutego pracodawca nie może badać swoich pracowników tak, jak mu się podoba. Musi on dostosować się do określonych przepisów i stosować się do nich krok po kroku. Dzięki temu badanie pracowników staje się dużo bardziej skuteczne, co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo w zakładzie pracy.
[product id="1490, 759, 773, 767, 1117"]
Pracodawca alkomat — podejrzenie nietrzeźwości
Pojawia się pytanie, w jakich sytuacjach pracodawca może poddać swojego pracownika badaniu na obecność alkoholu. Przede wszystkim, jeżeli pracodawca zauważy, że jego pracownik zachowuje się dziwnie lub poczuje od niego alkohol, wtedy pojawia się podejrzenie, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu. Pierwszą myślą, jaka przychodzi w takiej sytuacji, jest badanie przy wykorzystaniu alkomatu.
Do lutego 2023 roku pracodawca miał pod tym względem związane ręce. Jedyną rzeczą, jaką mógł zrobić w takiej sytuacji, było wezwanie odpowiednich służb, np. policji. Wtedy to funkcjonariusz dokonywał kontroli trzeźwości przy wykorzystaniu alkomatu. Jednak od 21 lutego Kodeks pracy daje pracodawcy odpowiednie narzędzia prawne, dzięki którym może on samodzielnie dokonać kontroli trzeźwości u pracownika. Obecnie przepisy pozwalają na przeprowadzenie kontroli trzeźwości w sytuacji, gdy pracownik znajduje się w stanie nietrzeźwości.
Po pierwsze pracodawca ma możliwość prewencyjnej kontroli pracownika na obecność alkoholu we krwi lub też innych substancji, które wykazują podobne działanie jak alkohol. Po drugie pracodawca ma możliwość przebadać pracownika wtedy, gdy występuje uzasadnione podejrzenie. Co bardzo ważne, obejmuje to również pracowników, którzy nie zostali objęci kontrolą prewencyjną, zarówno ze względu na niespełnienie ustawowych przesłanek do objęcia kontrolą, ale również wtedy, gdy nie zostały one w ogóle wprowadzone przez pracodawcę.
Pracodawca a alkomat — kiedy można przeprowadzić badanie?
Oprócz tego, że pracodawca ma możliwość wykonywać prewencyjne badanie trzeźwości, może przebadać pracownika wtedy, gdy występuje uzasadnienie, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu. Wtedy też nie może on dopuścić pracownika do wykonywania swoich obowiązków. Bardzo ważne jest, że badanie musi zostać przeprowadzone przy pomocy specjalistycznego alkomatu, które posiada niezbędny certyfikat oraz zostało odpowiednio skalibrowane.
Ponadto badanie trzeźwości musi odbywać się z poszanowaniem godności pracownika, a także jego intymności. Warto również pamiętać o tym, że zarówno pracownik, jak i pracodawca mają prawo zgłosić chęć przeprowadzenia badania przez uprawniony organ. Co równie ważne, tylko uprawniony organ może skierować pracownika na badanie krwi oraz moczu. Warto pamiętać również o tym, że badanie można przeprowadzić w domu pracownika, jeżeli ten wykonuje swoją pracę zdalnie.
Sprawdź także: Odpowiedzialność pracodawcy za pracownika pod wpływem alkoholu.