Poruszanie się pojazdami mechanicznymi wymaga od nas nie tylko odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które zostały potwierdzone odpowiednimi egzaminami, po których otrzymuje się dokumenty uprawniające do realizacji tej czynności. Potrzebne jest także poczucie odpowiedzialności - na drodze nie jesteśmy przecież sami. Poruszamy się po niej wraz z innymi uczestnikami ruchu drogowego, co wymaga od nas również koncentracji i stuprocentowej trzeźwości. Niestety, z tym ostatnim niektórzy mają problemy i siadają za kółko, co może skończyć się tragicznymi wypadkami, w których ktoś straci zdrowie lub co gorsza - życie.
Jeśli nie ma się pewności, że po imprezie czy spotkaniu w pubie ze znajomymi można bezpiecznie kierować pojazdem i nie narazić żadnego innego uczestnika drogi, to w żadnym wypadku nie należy tego robić. Jeśli jednak sytuacja wymaga od nas tego, abyśmy jak najszybciej mogli prowadzić, z pomocą może przyjść profesjonalne urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli alkomat. Za pomocą tego sprzętu błyskawicznie sprawdzimy stan swojej trzeźwości i będziemy mogli z łatwością określić, czy możemy już prowadzić, czy jednak musimy jeszcze poczekać. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że wyniki pokazywane przez alkomat nie zawsze są zgodne z prawdą. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć wiele czynników, a wielu użytkowników tych urządzeń nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, kiedy alkomat się myli, to zapraszamy do lektury.
Alkomat - co to takiego?
Jak już wspomnieliśmy - alkomat to specjalne urządzenie, które umożliwia bardzo szybkie zbadanie stanu trzeźwości każdego użytkownika. Za pomocą specjalnego sensora znajdującego się w środku sprzętu potrafi obliczyć, ile promili alkoholu w wydychanym powietrzu ma osoba badana. Na podstawie tego wyniku można ocenić, czy jest ona całkowicie trzeźwa, czy jej stan upojenia alkoholowego odpowiada wykroczeniu, czy jest już przestępstwem. W naszym kraju bowiem dzielimy nietrzeźwych kierowców na dwie kategorie - tych, którzy popełniają wykroczenie oraz tych, którzy popełniają przestępstwo. Wszystko zależne jest od tego, jaki wynik wskaże właśnie alkomat.
Samo urządzenie jest zazwyczaj niewielkie, a jego konstrukcja zewnętrzna jest dość prosta. Przeważnie wyposażony w wyświetlacz LCD, na którym pokazywany jest wynik badania, a także przyciski do włączania i ustawiania konkretnych trybów pracy.
Kiedy alkomat się myli?
Jak każde urządzenie elektroniczne - alkomat nie jest nieomylny. Chociaż wiele osób jest przekonanych, że tego typu specjalistyczne narzędzia są zaprojektowane tak, aby zawsze pokazywać poprawny wynik, to istnieje wiele sytuacji, w których alkomat może pokazać niewłaściwy rezultat badania. Pierwszym z nich jest oczywiście błędnie wykonane badanie. Aby poprawnie zrealizować wszystkie czynności i tym samym mieć pewność, że wynik na ekranie alkomatu jest prawidłowy, należy każdorazowo stosować się do informacji zawartych w instrukcji obsługi. Jeśli tego nie zrobimy, bardzo prawdopodobne jest, że sprzęt pokaże niepoprawną wartość.
Drugim często popełnianym błędem, jest pomijanie kwestii kalibracji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak czułe urządzenia jak alkomaty, należy regularnie serwisować i oddawać do kalibracji. Profesjonaliści ustawią urządzenie za pomocą specjalistycznych narzędzi tak, że będzie ono funkcjonować jak nowe.
Alkomat może też się mylić w sytuacji, w której osoba badana stale przyjmuje konkretne leki lub przewlekle choruje. Niektóre substancje zawarte w medykamentach oraz schorzenia powodują, że nawet jeśli od dawna nie spożywaliśmy alkoholu, to alkomat może wskazać na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Czym jest kalibracja alkomatu?
Kalibracja alkomatu to złożony proces, którego celem jest przywrócenie urządzeniu pełnej sprawności. Ze względu na swoje właściwości i konstrukcję, wbudowany w urządzenie sensor może ulec rozregulowaniu. Najczęściej dzieje się to w wyniku niewłaściwego przechowywania sprzętu lub nieprawidłowego użytkowania. Pełen proces kalibracji alkomatu został opisany w artykule: https://promil-lab.pl/porady/co-to-jest-kalibracja-alkomatu