Wybierając się na wakacje do innego kraju, należy oczywiście pamiętać o wielu rzeczach. Przede wszystkim, w zależności od tego, jakie państwo jest celem destynacji, należy zadbać o paszport. Nie można również zapomnieć o odpowiednim spakowaniu walizki. Jednak wiele osób, a zwłaszcza kierowcy, może zadawać sobie pytanie, jaki jest limit alkoholu. Malta to z pewnością jeden z chętniej wybieranych kierunków wakacyjnych, zwłaszcza ze względu na swój ciepły klimat i piękne plaże. Jak jednak spożywać tam alkohol, aby uniknąć konsekwencji prawnych?
Dopuszczalne limity alkoholu Malta — jak to wygląda?
Oczywiste jest, że jazda pod wpływem alkoholu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Zmniejsza to bowiem koncentrację i zwiększa ryzyko wystąpienia wypadku. Z tego też powodu, kraje takie jak Polska do jazdy pod wpływem podchodzą dosyć surowo. Kierowca w kraju nad Wisłą nie może przekroczyć stężenia 0,2 promili alkoholu we krwi. Jak jednak wygląda to na Malcie, która staje się celem podróży coraz większej liczby osób?
Powszechnie uważa się, że im dalej na południe Europy, tym władze luźniej podchodzą do przepisów prawa drogowego. Przyglądając się przepisom obowiązującym na Malcie, można dojść do wniosku, że jest w tym dużo prawdy. Jest to bowiem kraj, który sprzyja każdemu, kto zamierza przemieszczać się przy pomocy samochodu. Dlaczego? Na Malcie bowiem obowiązuje dosyć duża tolerancja na jazdę po spożyciu alkoholu. Może to zdziwić więc kierowców z Polski czy też innych europejskich państw.
Nie oznacza to oczywiście, że można siadać za kółkiem, kiedy jest się pijanym. Prawo zezwala jednak na prowadzenie pojazdu w sytuacji, gdy stężenie alkoholu we krwi nie przekracza o,8 g/l. Dotyczy to zarówno kierowców początkujących, doświadczonych oraz zawodowych. Należy jednak pamiętać o tym, że kierowca, który spowoduje wypadek pod wpływem procentów, może pożegnać się z pieniędzmi pochodzącymi od ubezpieczyciela. Tak więc mimo tego, że można sobie pozwolić na wypicie większej dawki alkoholu, należy zachować niezwykłą czujność na drodze.
Malta alkohol w miejscu publicznym — co warto wiedzieć?
Jak jednak wygląda sytuacja, gdy kierowca opuści już swój pojazd i ma ochotę ochłodzić się w parku zimnym piwem? Okazuje się, że również pod tym względem władze Malty podchodzą do sprawy niezwykle łagodnie. Co z pewnością ucieszy wiele osób, alkohol w miejscu publicznym na Malcie można spożywać niemal wszędzie bez większych obaw. Ponadto napoje z procentami mogą nabywać oraz spożywać osoby, które ukończyły 17 lat.
Istnieją jednak pewne miejsca, w których lepiej powstrzymać się od spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Zakaz taki został wprowadzony m.in. w jednostce administracyjnej St Paul’s Bay. Dotyczy to więc również miejscowości takich jak Qawra czy Bugibba, które są niezwykle popularne wśród turystów. Ponadto zakazy można spotkać również na Gozo. Z kolei w miejscowości St. Julian’s wprowadzono konkretną strefę, w której można bez obaw spożywać alkohol w miejscu publicznym.
Alkohol Malta — lokale i restauracje
Jak jednak wygląda sprawa spożywania alkoholu w miejscach publicznych, takich jak knajpy, kawiarnie czy restauracje? Pod tym względem również można odetchnąć z ulgą. W lokalach takich alkohol mogą spożywać osoby, które ukończyły 17 lat. Co równie ważne, w warunkach prywatnych oraz pod kontrolą dorosłego nie istnieje ustalony limit minimalnego wieku, od którego można spożywać alkohol. Oznacza to więc, że lampki wina może spróbować nieletni, który nie ukończył jeszcze 17 lat.
Limit alkoholu Malta — podsumowanie
Jak można łatwo zauważyć, Malta to kraj, który niezwykle łagodnie podchodzi do przepisów związanych ze spożywaniem alkoholu. Jest to więc doskonała destynacja wakacyjna dla każdej osoby, które lubią odpoczywać w towarzystwie napojów wyskokowych. Oczywiście, jak już wcześniej zostało podkreślone, warto unikać spożywania alkoholu przed jazdą samochodem a po spożyciu odczekać odpowiedni czas i skorzystać z alkomatu osobistego. Dzięki temu można zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.
Sprawdź także: Limit alkoholu w Niemczech